ظرفیت کابین آسانسور و نحوه ی محاسبه آن

ظرفیت کابین آسانسور

در این مقاله میخوانید

اشتراک‌گذاری مقاله:

ظرفیت آسانسور جزو مهم‌ترین نکاتی است که در زمان تایید استاندارد آسانسور بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. مهم‌ترین قسمت در مراحل طراحی آسانسور، تعیین ظرفیت آسانسور است. ظرفیت آسانسور باعث تعیین میزان سرعت، قدرت و تعداد مسافرانی است که آسانسور قابلیت جا به جایی دارد، می‌شود.

در مراکز خرید، بیمارستان‌ها و ساختمان‌های پر جمعیت و پر تردد که تعداد درخواست افراد برای استفاده از آسانسور بیشتر است، معقوله ظرفیت کابین آسانسور اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در این مقاله از سری مقالات شرکت آسانسور آرمان مانگ قصد داریم تا به توضیح ظرفیت کابین آسانسور و نحوه محاسبه آن بپردازیم.

 

ظرفیت کابین آسانسور چیست؟

هر آسانسور با توجه به ابعادی که دارد، دارای ظرفیت مشخصی است.  ظرفیت آسانسور به بیشترین وزنی اشاره دارد که آسانسور قابلیت جا به جایی آن را دارد. ظرفیت آسانسور رابطه مستقیمی با ابعاد آسانسور دارد یعنی هر چه ابعاد آسانسور بزرگ‌تر باشد، ظرفیت آن نیز بیشتر است. در داخل آسانسور سنسورهایی وجود دارند که می‌توانند وزن داخل آسانسور را محاسبه کنند و اگر این عدد از ظرفیت کابین آسانسور بیشتر باشد، آسانسور حرکت نخواهد کرد. توجه به این نکته الزامی است که استفاده بیشتر از ظرفیت کابین آسانسور اصلا توصیه نمی‌شود.

 

عوامل موثر در ظرفیت کابین آسانسور

مساحت و ابعاد آسانسور دو نکته بسیار تاثیرگذار در تعیین ظرفیت کابین آسانسور هستند. طراحی آسانسور بر مبنای طراحی کابین آسانسور صورت می‌گیرد. مهندس سازنده آسانسور با در نظر گرفتن ابعاد چاه آسانسور، حداکثر ظرفیت مورد نیاز آسانسور را محاسبه خواهد کرد.

بعد از محاسبه بر اساس ظرفیت چاهک آسانسور، ظرفیت کابین مشخص می‌شود و طبق ظرفیت کابین آسانسور می‌توان تجهیزات و قطعات آسانسور را بر اساس ابعاد کابین، مورد استفاده قرار داد.

 

تعیین ظرفیت کابین آسانسور هنگام طراحی

 

 

در بالاتر اشاره کردیم که یکی از مهم‌ترین موضوعات در زمینه آسانسور، مشخص کردن ابعاد و ظرفیت آسانسور است. این موضوع در ساختمان‌های پر رفت و آمد اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.  در این محاسبات ترافیکی اگر اشتباهی رخ دهد می‌تواند باعث ایجاد ضررهای مالی و نارضایتی در ساختمان گردد.

برای محاسبات مربوط به ابعاد آسانسور، باید میزان رفت و آمد و فضای مشخص شده برای آسانسور را مد نظر قرار داد. بر همین اساس توجه به ابعاد داده شده برای چاهک آسانسور، حداقل و حداکثر مساحت مجاز داخل کابین الزامی است.

 

 

مفاهیم کلی در مورد ظرفیت کابین آسانسور

 

بخش اول:

باید حداقل فضایی را که باید برای احداث آسانسور و بر مبنای ظرفیت آن، سرعت حرکت و تعداد آسانسورهای موجود در ساختمان را در نظر گرفت.

 

بخش دوم:

با توجه به ظرفیت آسانسور، اندازه کابین وچاه در آسانسور بر اساس مکان احداث که در ساختمان مسکونی و بیمارستانی است و یا برای آسانسورهای خودروبر بر مورد نیاز است، مشخص می‌گردد. تمامی این موارد با استناد بر استانداردهای مشخص شده در این حوزه مشخص شده‌اند.

 

  • در مفاهیم مربوط به آسانسور، طبقه اول به عنوان طبقه اصلی شناخته می‌شود و عبور و مرور و سوار شدن مسافران از طبقه اول بیشتر از طبقات دیگر اتفاق می‌افتد.

 

  • به مدت زمانی که طول می‌کشد تا مسافر از طبقه اصلی طی کند تا به طبقه دیگر برسد، زمان انتظار طبقه اصلی گفته می‌شود.

 

  • به درصدی از افراد آن ساختمان که در مدت زمان مشخصی توسط آسانسور جا به جا می‌شوند، ظرفیت جا به جایی گفته می‌شود.

 

  • زمان تئوری مفهومی است که به مدت زمانی اشاره دارد که کابین آسانسور در دورترین طبقات از هم در حال حرکت است. این عدد از تقسیم زمان سفر بر زمان سرعت به دست می‌آید.

 

در جدول زیر، ظرفیت آسانسور بر اساس ابعاد و مساحت ذکر شده است:

 

ظرفیت کابین آسانسور

 

اگر بنا به هر دلیلی هر یک از مقادیر بالا رعایت نشود، باعث بروز مشکلاتی از جمله تخریب قسمتی از چاه آسانسور و دیگر موارد نظیر لرزش در کابین، خرابی موتور و خرابی درب آسانسور خواهد شد.

 

 

تعیین ظرفیت کابین آسانسور در گذشته و امروز

 

در گذشته خریداران آسانسور با توجه به نیاز ساختمان و تعداد افرادی که در ساختمان ساکن هستند و تعداد آسانسورها، ظرفیت آسانسور را مشخص می‌کردند. بر این اساس سازندگان موظف بودند تا چاه آسانسور را با توجه به نقشه و ابعادی که شرکت آسانسور تعیین می‌کرد، آماده کنند. چاه آسانسور بر اساس محاسبات دقیقی که شرکت آسانسور بر اساس استانداردها تعیین می‌کرد ساخته می‌شد. بنابراین آسانسور با استانداردترین حالت ممکن ساخته و نیازی به تغییرات پیدا نمی‌کرد.

از سوی دیگر با توجه به این که نقشه بتون ریزی و قالب گذاری سقف چاه و آهن کشی آسانسور از ابتدا در اختیار خریدار آسانسور قرار می گرفت، کلیه امور آرماتوربندی، قالب گذاری و بتون ریزی سقف چاه آسانسور بر اساس نقشه انجام می‌شد.

 

اما امروزه با توجه به افزایش قیمت تجهیزات، اگرچه معماران و طراحان بر اساس استانداردها نقشه کلی آسانسور را اراعه می‌دهند اما سازندگان با این وجود اقدام به تغییر و کوچک‌تر کردن کابین و ظرفیت آسانسور می‌کنند که این مورد در بلند مدت مشکلاتی را برای آسانسور رقم می‌زنند.

 

تغییر ظرفیت آسانسور

ظرفیت آسانسور را می‌توان تغییر داد اما این کار نیازمند انجام محاسبات و تغییرات زیر نظر متخصصین در این حوزه است. ابعاد و ارتفاع کابین در تغییر ظرفیت آسانسور بسیار اهمیت دارد. اگر قرار بر تغییر ظرفیت آسانسور باشد، معمولا نیاز به کابین آسانسور جدید با ظرفیت جدید است. باید بدانید که تغییر ظرفیت آسانسور نیاز به صرف وقت و هزینه است.

 

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم تا به بیان موارد مهم در تعیین ظرفیت آسانسور بپردازیم. برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی، حتما تعیین ظرفیت آسانسور خود را به افراد متخصص در این حوزه بسپارید و برای خرید آسانسور از شرکت آسانسور مورد اعتماد اقدام نمایید.

شرکت آسانسور آرمان مانگ درسال ۱۳۷۶ ازدرون مجموعه ای ازشرکتهای فعال درصنعت آسانسور و پله برقی کشورمتولد شده است. بنیانگذاران شرکت جمعی از کارشناسان، مهندسان و اساتید دانشگاه در رشته‌های مکانیک، برق و الکترونیک با بیش از دو دهه سابقه فعالیتهای علمی و اجرایی می باشند که ایجاد تحولی بنیادی درصنعت آسانسور و پله‌برقی ایران همگام با دانش وفنـاوری روز دنیا هدف مشترک آنها است. این شرکت دارای گواهی فعالیت صنعتی به شماره ۳۸۷۶۲/۱ مورخ ۱۳۷۶/۰۹/۲۴ و پروانه واحد طراحی و مونتاژ آسانسور به شماره ۴۰۴۹/۴۳ مورخ ۱۳۸۱/۰۳/۲۴ از وزارت صنایع می باشد.

 

 

 

نویسنده مقاله

تصویر پریسا پرویزی

پریسا پرویزی

پریسا پرویزی کارشناس فناوری اطلاعات، فعال در حوزه طراحی سایت و سئو و همچنین علاقمند به مباحث تکنولوژی و فناوری اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *