آسانسور

آسانسور چیست؟

آسانسور به هر گونه تاسیساتی که برای بلند کردن عمودی افراد یا اشیاء استفاده می‌شود، گفته می‌شود. آسانسور یکی از مهم‌ترین اختراعات مدرن است که چشم‌انداز شهری قرن بیستم و معماری را تغییر داد. آسانسورها باعث شدند تا بازسازی و ساخت ساختمان‌های بلند رواج پیدا کند.

آسانسور وسیله حمل و نقلی است که کیفیت زندگی روزمره ما را بهبود می‌بخشد و زندگی ما را آسان می‌کند. در سراسر جهان، میلیون‌ها نفر تقریباً ۴ بار در روز از آسانسور استفاده می‌کنند، مجموع استفاده از آسانسور تقریبا به بیش از ۳۲۵ میلیون بار در روز می‌رسد.

آسانسورهای بخار و هیدرولیک در قرن ۱۹ مورد استفاده قرار می‌گرفتند. آسانسورهای برقی تا پایان همان قرن معرفی شدند. اکثر آسانسورهای مدرن توسط موتورهای الکتریکی و با کمک وزنه تعادل از طریق سیستم کابل‌ها و قرقره‌ها به حرکت در می‌آیند، اگرچه آسانسورهای هیدرولیک هنوز در ساختمان‎هایی با ارتفاع کم استفاده می‌شوند. در ادامه قصد داریم تا شما را با همه چیز درباره اسانسور از جمله تاریخچه و پیشینه آسانسورها آشنا سازیم.

پیشینه و اختراع آسانسور

آسانسورها ویژگی‌های رایج ساختمان‌ها در سرتاسر جهان هستند، اما بیشتر مردم به نحوه کار آن‌ها یا اینکه چگونه در همه جا حضور دارند فکر نمی‌کنند. آسانسورها فناوری جذاب با سابقه طولانی هستند .

از زمان قدیم، بشر به دنبال راهی برای حمل و نقل عمودی آسانتر بار و مسافر به طبقات بالاتر بود. تاریخچه اختراع آسانسور در چند صد سال قبل از میلاد مسیح آغاز می‌شود. اولین آسانسورها بالابر نامیده می‌شدند. آن‌ها توسط نیروی انسانی و حیوانی یا گاهی اوقات مکانیزم‌های آبی حرکت می‌کردند. این نوع بالابرها در اوایل قرن ۳ قبل از میلاد مسیح مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

اما آسانسورهای مدرن در طول دهه ۱۸۰۰ ساخته شدند. این آسانسورها به آرامی از کار با نیروی بخار به کار با نیروی هیدرولیک تبدیل شدند. اولین آسانسورهای هیدرولیک با استفاده از فشار آب به عنوان منبع نیرو، طراحی شدند. این آسانسورها برای انتقال مواد در کارخانه‌ها، انبارها و معادن استفاده می‌شدند. در واقع آسانسورهای هیدرولیک اغلب در کارخانه‌های اروپایی استفاده می‌شدند.

در سال ۱۸۵۲، الیشا گریوز اوتیس اولین ابزار ایمنی را برای آسانسورها معرفی کرد. اوتیس شرکتی برای تولید آسانسور تاسیس کرد و در ادامه بر صنعت آسانسور تسلط یافت. امروزه کارخانه آسانسور Otis بزرگترین تولید کننده سیستم‌های حمل و نقل عمودی در جهان است.

انقلاب در تکنولوژی آسانسور با اختراع برق آغاز شد. فناوری موتور و روش‌های کنترل به سرعت تکامل یافت و الکتریسیته به سرعت به منبع نیرو تبدیل شد و در پس این تغییرات، ایمنی و سرعت این آسانسورها به طور قابل توجهی افزایش یافت.

اولین آسانسور الکتریکی توسط مخترع آلمانی Wener Von Siemens در سال ۱۸۸۰ ساخته شد و در سال ۱۸۸۹، اولین آسانسور الکتریکی موفق تجاری نصب شد. در طول جنگ جهانی دوم، تغییرات زیادی در طراحی و نصب اسانسور با پیشرفت‌های بزرگ در سیستم‌های الکترونیکی ایجاد شد که تا به امروز ادامه دارد.

تاریخچه ورود آسانسور به ایران

برخی بر این باورند که اولین آسانسور را ناصرالدین شاه قاجار وارد ایران کرده‌است و برخی دیگر نیز معتقدند اولین آسانسور را احمدشاه در پالایشگاه آبادان نصب کرده‌است اما حال اثری از هیچکدام نمانده است، اما آسانسورهای باقی مانده‌ گواه این هستند که ساخت ساختمان‌های سه طبقه در دوره پهلوی اول آغاز شده و ساخت ساختمان‌های امروزی‌تر از سال ۱۳۳۵ در دوره پهلوی دوم اتفاق افتاده است، در ابتدا آسانسورها از خارج از کشور وارد و توسط نصابان دوره دیده در ساختمان‌ها نصب می‌شدند و بعد از مدتی در همان دوره پهلوی دوم در سال ۱۳۴۵ تولید اولین آسانسور در ایران با الهام از نسخه اروپایی توسط شخصی بنام اوکسن الکسانی انجام شد.

در سال ۱۳۵۰ کلنگ اولین کارخانه آسانسورسازی به نام ایران شیندلر تحت لیسانس شیندلر سوییس زده شد، تا سال ۱۳۵۷ حدود سی شرکت جهت نصب و راه اندازی آسانسور راه اندازی شد. با شروع جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۵۹ صنعت ساختمان سازی و بالطبع آسانسور بجز در مواقع ضروری منحل شد، با پایان جنگ در سال ۱۳۵۷ برخی از این شرکت‌ها منحل و برخی دیگر دوباره شروع به کار کردند.

شرکت آسانسور آرمان مانگ درسال ۱۳۷۶ ازدرون مجموعه‌ای ازشرکت‌های فعال درصنعت آسانسور کشور متولد شده است. بنیانگذاران شرکت جمعی از کارشناسان، مهندسان و اساتید دانشگاه در رشته‌های مکانیک، برق و الکترونیک با بیش از دو دهه سابقه فعالیت‌های علمی و اجرایی می‌باشند که ایجاد تحولی بنیادی درصنعت آسانسور و پله‌برقی ایران همگام با دانش وفنـاوری روز دنیا هدف مشترک آن‌ها است.

ایمنی آسانسورها

آسانسور در دنیای امروزی یک وسیله راحت و ضروری است. در شلوغی زندگی، مهم است که اطمینان حاصل کنید که ایمنی در اولویت اصلی ساختمان و سیستم آسانسور شما قرار دارد. در راستای کار نصب و راه اندازی آسانسورها برخی از قوانین ضروری آسانسور برای اجرا و اطمینان از رسیدن همه مسافران به مقصد به صورت ایمن و کارآمد آورده شده است.

ایمنی آسانسور با اطمینان از نصب و نگهداری ماهرانه آسانسور شروع می‌شود. در نتیجه، شما باید یک برنامه دقیق و نگهداری را برای ایمنی بهینه رعایت کنید. علاوه بر نگهداری، به محض اینکه مشکوک شدید آسانسور شما نیاز به سرویس دارد، باید با یک متخصص تماس بگیرید.

از دیگر اقدامات ایمنی حیاتی که باید انجام دهید، حداکثر وزن آسانسور را باید در داخل آسانسور ذکر کنید. علاوه بر ذکر حداکثر تعداد نفرات آسانسور، نوشتن توضیحات کافی برای تعیین مکان آسانسور در ساختمان نیز بسیار مهم است. انجام این کار سردرگمی، تجمع غیر ضروری و ازدحام مسافران را از بین می‌برد و به مسافران اجازه می‌دهد تا به سرعت و ایمن از آسانسورها استفاده کنند. همینطور باید علائم مشخصی برای تعیین مکان پله‌ها در مواقع اضطراری در آسانسورها نصب کنید.

همچنین علائمی را برای هشدار به مسافران در مورد خطر تلاش برای جلوگیری از بستن درهای آسانسور نصب کنید. از طرفی باید هشدارهای واضحی وجود داشته باشد که به مسافران هشدار دهد که هنگام ورود و خروج از کابین آسانسور مراقب قدم‌های خود باشند.

اطمینان حاصل کنید که آسانسور خود را به‌صورت دقیق تنظیم کرده‌اید و مطمئن شوید که کابین آسانسور شما با طبقات مقصد همسطح است. این کار آسیب ناشی از ناهموار بودن زمین را کاهش می‌دهد. اگر متوجه شدید که کف زمین و آسانسور شما تراز نیست، در اسرع وقت با تکنسین آسانسور تماس بگیرید.

مطمئن شوید که نقشه ساختمان و همه مقاصد آسانسور در دسترس و در خارج از آسانسور شما نمایش داده می‌شود، سردرگمی کمتر امکان جابه‌جایی ایمن‌تر و کارآمدتر را فراهم می‌کند. اطمینان حاصل کنید که فضای کافی برای مسافرانی که منتظر رسیدن آسانسور هستند وجود دارد تا در هنگام خروج مسافران از آسانسور به راحتی کنار بایستند.

اطمینان حاصل کنید که آسانسورهای کافی بنا به میزان نیاز در ساختمان خود دارید و همه آن‌ها به اندازه کافی کارآمد هستند تا مسافران مجبور نباشند بیش از حد وارد یک آسانسور شوند. ایمنی در آسانسور یکی از دغدغه‌های اصلی شرکت ماست. به همین دلیل است که حفظ آسانسور، تعمیرات، آزمایش، رفع تخلف و فرصت‌های نوسازی برای ما بسیار مهم است.

ایمنی آسانسور

آشنایی با انواع آسانسور بر اساس مکانیزم داخلی

با نگاهی به تاریخ، متوجه شدیم که آسانسورها به یک کالای رایج تبدیل شدند و طراحی ایمن و قابل توجهی را به دست آوردند. از دیگر مزیت‌های آسانسورها این است که می‌توانند افراد، حیوانات، کالاها، اثاثیه سنگین و … را حمل کنند. اسانسور در ساختمان‌های مسکونی و تجاری، بیمارستان‌ها، مراکز خرید، رستوران‌ها و حتی گاهی کتابخانه‌ها برای حمل و نقل اشیاء مربوطه استفاده می‌شود. همه این آسانسورها مکانیسم‌های خاصی دارند که انواع آن‌ها را مشخص می‌کند. در ادامه انواع آسانسور را گرد هم آورده‌ایم.

آسانسورهای کششی

اولین نوع به آسانسورهای کششی معروف هستند و با کمک طنابی که از روی چرخ می‌گذرد کار می‌کنند. این چرخ به یک موتور الکتریکی متصل می‌شود و هنگام روشن شدن موتور، چرخ به حرکت در می‌آید و طناب را می‌کشد و کابین آسانسور را به طبقات مورد نظر می‌رساند. چرخ معمولاً در اتاق ماشین قرار می‌گیرد که در بالاترین طبقه ساختمان ساخته می‌شود. سرعت هماهنگی چرخ و طناب با اضافه کردن یک وزنه تعادل به یک سر دیگر طناب (یک سر آن به ماشین متصل است) افزایش می‌یابد.

آسانسورهای هیدرولیک

این نوع آسانسور دارای مکانیزم کمی کندتر است که شامل یک پیستون در پایین آسانسور است. این پیستون توسط یک موتور الکتریکی کنترل می‌شود و وظیفه آن فشار دادن کابین آسانسور به بالا یا پایین با فشار دادن دکمه‌های طبقه است. با این حال، این یک فرآیند بسیار کند است و بنابراین، حداکثر سرعت جابه‌جایی ۲۰۰ فوت در دقیقه است. موتور الکتریکی بر خلاف آسانسورهای کششی در دسته ماشین آلات قرار می‌گیرد که در پایین‌ترین سطح ساختمان ساخته شده است. این نوع اسانسورها برای ساختمان‌های کوچکتر با کمتر از ۱۰ طبقه استفاده می‌شوند.

آسانسورهای پنوماتیک

آسانسورهای پنوماتیکی با فشار هوا در داخل شفت بالا و پایین می‌روند. اختلاف فشار هوا در بین ناحیه بالا و زیر کابین آسانسور یک خلاء ایجاد می‌کند که آسانسورها را با هوا منتقل می‌کند. آسانسور توسط توربین‌ها یا یک پمپ خلاء کار می‌کند که آسانسور را به سمت بالا می‌کشد و فشار را آزاد می‌کند تا آسانسور بتواند پایین بیاید. آسانسورهای پنوماتیکی با طراحی فشرده و مناسب برای کاربردهای آسانسورهای مسکونی هستند. برای نصب آسانسورهای پنوماتیکی نیازی به راه‌اندازی اتاق ماشین یا حفاری گودال نیست.

آسانسورهای مغناطیسی

آسانسورهای مغناطیسی به جای اینکه به طناب‌ها و قرقره‌ها متصل شوند، در میان شفت‌هایی که میدان‌های الکترومغناطیسی را در خود جای داده‌اند قرار گرفته‌اند و به عنوان محرک‌های خطی شناخته  و باعث بالا و پایین رفتن کابین می‌شوند. یک سیم پیچ مغناطیسی که در امتداد این شفت‌ها قرار دارد، آهنرباهای موجود در کابین آسانسور را دفع می‌کند و باعث می‌شود که معلق شود. شفت‌ها قابلیت چرخش دارند و میتوانند به آسانسورها اجازه دهند به صورت افقی نیز حرکت کنند.بر خلاف اسانسورهای کابلی سنتی که در آن تنها یک آسانسور می تواند از یک شفت استفاده کند، آسانسورهای مغناطیسی متعدد می‌توانند از همان شفت استفاده کنند. فن آوری مغناطیسی به آسانسورها اجازه می‌دهد تا آزادانه و خارج از مسیر کابین در یک محور حرکت کنند.

آسانسورهای هیبریدی

آسانسور هیبریدی ترکیب دو مکانیزم آسانسور کششی و هیدرولیکی است که هم با موتور و هم پیستون به بالا و پایین رفتن کابین کمک میکند و در این نوع آسانسورها ایمنی و امنیت به درجه بالایی می‌رسد. نوع حرکت این اسانسورها ترکیبی از پیستون و سیم بکسل است که با استفاده از جک قرقره‌ای متصل می‌شود، به این صورت که سیم بکسسل از قرقره عبور کرده و یک سر آن به کابین و سر دیگر آن به زمین متصل می‌شود. در نتیجه دیگر احتیاج به حفر چاه برای پیستون نیست و در هزینه‌ها نیز صرفه جویی می‌شود. سرعت آسانسور هیبریدی مانند آسانسورهای هیدرولیکی است، اما در ارتفاع دو برابر استفاده می‌شود.

انواع اسانسور بر اساس تابع

از آن‌جایی که آسانسورها اغلب قهرمانان نادیده گرفته شده یک ساختمان هستند، با این حال، مهم است که به فرآیند طراحی با دقت بپردازید تا همه قسمت‌های سازنده ساختمان مانند یک تیم خوب با هم کار کنند.

آسانسورها وجه اشتراکی با دیگر فناوری‌های حیاتی در زندگی ما دارند که ما آن‌ها را بدیهی می‌دانیم و مانند اینترنت یا آب گرم خانه، وقتی آسانسورها به درستی کار نمی‌کنند، در جابه‌جایی بین طبقات به مشکل برخواهیم خورد. انواع آسانسورها بر اساس تابع یا عملکرد شامل آسانسورهای خانگی، اسانسورهای باربری و آسانسورهای تجاری دسته بندی می‌شوند.

خرید اسانسور

اجزاء و قطعات آسانسور

در بالا با انواع آسانسورها آشنا شدید حال نوبت معرفی قطعات آسانسور است که هر کدام را به اختصار توضیح خواهیم داد:

کابین

کابین جایی است که مسافر آسانسور را تجربه می‌کند. از این رو، بسیار مهم است که طراحی کابین با سلیقه مسافران مطابقت داشته باشد و به خوبی با طراحی کلی ساختمان ادغام شود و حس و حال خوبی را منتقل کند.

سیم بکسل

از سیم بکسل برای بالا و پایین بردن اسانسور استفاده می‌شود. آن‌ها قرقره، کابین یا زمین را متصل می‌کنند.

تابلو فرمان

یک تابلو فرمان یا کنترل کننده آسانسور از طریق عملکردهای مختلف کامپیوتری عمل می‌کند و به عنوان یک دستگاه منطقی نیز شناخته می‌شود. این وسیله برای اجرای فعالیت آسانسور ضروری است. کنترل کننده سیستم‌ها را نظارت و سیگنال‌هایی را از آسانسور دریافت و سیگنال‌هایی را ارسال می‌کند که اجزای مختلف را مدیریت کند.

سیستم محرکه

نیروی محرکه از مهمترین و اصلی ترین بخش‌های به کار رفته در آسانسور است. حرکت آسانسور با استفاده از این نیرو ممکن بوده و از جمله مهمترین و اصلی‌ترین مزایای آن‌ها به شمار می‌رود، به همین دلیل در هر یک از آسانسورها با مدل‌های متنوع و طرح‌های گوناگون این نیرو وجود دارد.

درب طبقات

درب طبقات آسانسور درب‌هایی هستند که در ورودی طبقات به کابین قرار می‌گیرند. درب طبقات انواع مختلفی دارد که از جمله انواع لولایی، تلسکوپی ( از یک طرف بازشو )، سانترال ( از وسط بازشو ) و درب‌های آکاردئونی را می‌توان نام برد.

تراول کابل

به کابلی بزرگ، نسبتا قطور و تخت تراول کابل آسانسور گفته می‌‌شود که مرتبط کننده تابلوی فرمان آسانسور و کابین می‌باشد. وظیفه این کابل بزرگ بسیار مهم و حیاتی است؛ بنابراین باید از جنس مرغوب و محکم آن برای ایمنی بیشتر آسانسور استفاده کرد.

ریل های راهنما

ریل‌های راهنما یکی از مهم‌ترین قطعات اسانسور بوده و دارای قطعات فلزی با مقطع T شکل هستند که به منظور هدایت کابین و وزن حداقل در طول مسیر حرکت و به حداقل رساندن حرکات جانبی و جلوگیری از نوسانات بیش از اندازه از کابین به کار می‌روند.

شاسی های احضار

شاسی احضار، دکمه‌های ضروری داخل کابین آسانسور هستند که با فشار دادن هر کدام افراد بیرون از کابین را از اتفاق داخل کابین مطلع خواهید کرد.

درب کابین – سایر اجزا

درب کابین معمولاً در انواع لولایی، اتوماتیک و نیمه اتوماتیک طراحی می‌شوند که درب‌های اتوماتیک، امروزه طرفداران بیشتری دارند. درب‌های اتوماتیک بر اساس نحوه باز شدن به دو نوع تلسکوپی (کشویی) و سانترال (از وسط بازشو) تقسیم می‌شوند. قفل درب آسانسور نیز یکی از قطعات مهم آن است که از باز شدن درب هنگام حرکت و سقوط افراد یا بار، جلوگیر می‌کند.

مراحل نصب آسانسور

نصب آسانسور یک فرآیند پیچیده است که نیاز به تخصص و دقت دارد و شامل چندین مرحله از برنامه‌ریزی و طراحی تا ساخت و راه اندازی است. در ادامه به بررسی دقیق مراحل نصب آسانسور خواهیم پرداخت و هر مرحله را با جزئیات بررسی خواهیم کرد.

پیش نیازها و عملیات نصب آسانسور

با چند نکته مفید، در راه نصب و استفاده از اسانسور جدید شروع میکنیم:

اولین کاری که باید انجام دهید این است که وسایل مورد نیاز خود را آماده کنید. درست است که نصب آسانسورها آسان است با این حال، مطمئن شوید که آماده نصب قبل از اجرای قطعات هستید.

از یک متخصص کمک بگیرید، قطعات می‌توانند بزرگ و حجیم باشند و ما نمی‌خواهیم شما در معرض به خطر افتادن قطعات و آسیب رساندن به آسانسور یا خود باشید.

توصیه می‌کنیم قبل از انجام هر کاری دفترچه راهنمای نصب را مرور کنید و قبل از باز کردن بسته بندی با هر قسمت آشنا شوید. قطعات را گروه بندی کنید تا بدانید کجا  و به چه ترتیبی باید نصب شوند. هر کاری که انجام می‌دهید، هیچ گونه دستور مهمی را تا زمانی که نصب به پایان نرسیده و آسانسور تست نشده است دور نیندازید. بعد از اینکه مطمئن شدید که نصب با موفقیت انجام شده است، در صورت بروز مشکل در آینده نزدیک، تمام اسناد را همراه آسانسور نگه دارید.

مرحله اول: آماده سازی کف چاله آسانسور

اولین مرحله در نصب آسانسور این است که در مکان اولین توقف آسانسور، قبل از بتون ریزی باید کف چاله فضایی را در نظر گرفت و آن را آماده کرد.

مرحله دوم: تهیه نقشه

چنانچه برای نصب آسانسور ساختمان در حال احداث آماده می‌شوید، ضروری است که نقشه آسانسور را با استفاده از اندازه های چاهک به طور دقیق طراحی کنید. چنانچه اندازه چاهک در دسترس نباشد با استفاده از پلان پارکینگ و پلان پشت بام می‌توانید نقشه آسانسور را طراحی کنید.

مرحله سوم: بتون ریزی کف چاهک

نیاز است که به مرحله یک برگردید و بتن ریزی را با بتون مگر ۱۰ سانتیمتر و بتون آرمه کف و آرماتور بندی ۳۰ سانتیمتر در کف چاله ا همان چاهک انجام دهید.

مرحله چهارم: عملیات آهن کشی چاهک آسانسور

عملیات آهن کشی درون چاهک آسانسور اتفاق می‌افتد و شامل استقار براکت‌ ریل‌های کابین آسانسور در درون چاهک بر اساس نقشه است.

مرحله پنجم: دیوارکشی اطراف چاهک

دیوارکشی از کف بتون ریزی شده اولین توقف تا اطاقک موتورخانه بر روی پشت بام، در ۳ طرف چاهک باید به وسیله ورق کشی، رابتیس بند یا آجر انجام شود.

مرحله ششم: ایجاد موتورخانه

موتورخانه با استفاده از نقشه تهیه شده توسط فروشنده آسانسور طبق ابعاد و اندازه‌های مورد نظر به طوری که ارتفاع آن کمتر از ۶ متر نبوده و عرض ورودی آن حدودا ۸۰ سانتی متر باشد، باید ایجاد شود.

مرحله هفتم: دورچینی درب طبقات

بعد از نصب ریل‌ها و انجام مراحل فوق دورچینی درب طبقات با استفاده از آجر، بلوک یا پوشش‌های فلزی باید انجام شود، توجه کنید که دورچینی درب طبقات باید با چهارچوب درب هم سطح باشد.

مرحله هشتم: اجرای کابل کشی و نصب تابلو برق سه فاز

نصب کابل برق سه فاز از محل نصب کنتور تا موتورخانه آسانسور و نصب سیم اتصال به زمین باید انجام شود، اگر فاصله تابلو برق محل تا کنتور بیش از اندازه‌های استاندارد باشد باید در سایز کابل مورد استفاده تغییر ایجاد شود.

مرحله نهم: بتن ریزی سقف چاهک

بعد از اتمام عملیات نصب درب و ریل و تایید عملیات توسط فروشنده آسانسور طبق مشخصات فنی، نسبت به اجرای قالب گذاری آرماتور بندی و بتون ریزی سقف چاهک اقدام کنید.

سرویس آسانسور

عملکرد صحیح اسانسورها هم نیاز به نگهداری و هم تعمیرات دارد. این فعالیت‌ها به حفظ عملکرد ایمن تجهیزات شما برای عموم و محافظت از سرمایه‌گذاری شما با اطمینان از عملکرد صحیح آن در افزایش طول عمر آسانسور کمک می‌کند.

تعمیر و نگهداری به‌صورت پیشگیرانه معمولاً شامل خدماتی مانند تنظیم قطعات، تعویض روغن، تمیز کردن تجهیزات و تعویض قطعات است.

سطوح مختلف تعمیر، نگهداری و تعویض قطعات توسط اکثر ارائه دهندگان خدمات در دسترس است. این گزینه‌های محدود ارائه شده‌اند تا بتوانید متناسب با نوع تجهیزات، نیازهای ساختمان و بودجه خود، گزینه مناسب را انتخاب کنید.

هنگام انتخاب یک ارائه دهنده تعمیر و نگهداری آسانسور، بسیار مهم است که یک شرکت قابل اعتماد را انتخاب کنید که قادر به نگهداری و تعمیر نوع تجهیزات نصب شده در ساختمان شما باشد. در حالی که تعمیر و نگهداری اساسی است، اما بسیار مهم است که شرکت ارائه دهنده، تامین صحیح قطعات تجهیزات شما را برای هر گونه تعمیرات ضروری داشته باشد.

ظرفیت آسانسور

ظرفیت آسانسور استاندارد بسته به نحوه ساخت و مکان استفاده از آن می‌تواند تا حدودی متفاوت باشد، اما به طور کلی محدوده بین حدود ۴۵۴ تا ۲۷۲۲ کیلوگرم است. برخی از بزرگ‌ترین عواملی که بر این عدد تأثیر می‌گذارند، ابعاد، تعداد طبقات و جنس کابین آسانسور که از چه چیزی ساخته شده و نوع مکانیزم آن است. آسانسورهای استاندارد در ساختمان‌های مسکونی کوچک یا در منازل شخصی که معمولا بیش از چهار یا پنج طبقه بالا نمی‌روند، معمولاً کوچک‌تر هستند و به همین دلیل معمولاً کمترین محدودیت‌ها را در مورد وزن دارند. اسانسورها در سازه‌های بلندتر و آن‌هایی که برای بالا بردن افراد و مصالح به برج‌ها طراحی شده‌اند، معمولاً متفاوت ساخته می‌شوند و می‌توانند دوام وزنی بیشتری داشته باشند. آسانسورهای باری قوی‌ترین ظرفیت‌ها را دارند. مهندسان معمولاً حدود بالا را بر اساس محاسبات مربوط به مقاومت و کشش سیستم به طور کلی تعیین می‌کنند و رعایت این حدود برای ایمنی کلی بسیار مهم است. آسانسورهای پر بار می‌توانند کنترل خود را از دست بدهند و عملکرد نامناسبی داشته باشند که می‌تواند منجر به تصادفات و صدمات جدی شود.

بالابر برقی

تفاوت آسانسور و بالابر

برای بیان تفاوت آسانسور و بالابر باید بگوییم با توجه به اینکه هر دو برای جا به جایی در جهت عمودی استفاده می‌شوند اما تفاوت‌های زیادی دارند، اولین تفاوت قابل مشاهده در شکل و طراحی آن‌ها است، آسانسورها دارای کابین محصور بوده و برای جا به جایی افراد مناسب‌تر هستند، اما بالابرها مناسب جا به جایی بار هستند. تفاوت دیگر آن‌ها در محدودیت وزن است، آسانسورها محدودیت وزن و تعداد نفر دارند اما بالابر با توجه به کاربرد آن محدوده وزن ندارند و مناسب جابه جایی بارهای سنگین هستند.

محیط نصب، شیوه نصب و همینطور نحوه حرکت آن‌ها نیز متفاوت است، محیط نصب بالابر برخلاف آسانسور نیاز به زیرسازی ندارد و به راحتی نصب و در همه جهات طبق خواست مشتری قابل نصب است. همچنین بالابرها با توجه به کندتر بودن سرعتشان نسبت به آسانسورها دارای محدودیت ارتفاع نیز هستند.

فروش آسانسور

شرکت‌ها زیادی در خصوص خرید و فروش آسانسور درحال فعالیت هستند، این شرکت‌ها بعد از تولید و فروش محصولات خود اقدام به نصب و راه اندازی آسانسور و خدمات سرویس و نگهداری را نیز ارائه می‌دهند. بیشتر این شرکت‌ها در خصوص تولید و فروش و قیمت آسانسور خانگی، رقابت دارند که شما باید با توجه به خدمات و پشتیبانی هر یک از این شرکت‌ها، آن‌ها را بررسی کنید و هزینه‌ها رو در اولیوت دوم خود قرار دهید.

خرید اسانسور از آرمان مانگ

ما در آرمان مانگ با تجربه بیش از ۲۵ سال سابقه ارائه خدمات در زمینه فروش آسانسور  با متخصصان طراحی  ایجاد فضایی زیبا و دلنشین با آسانسورهایی با تزئینات استیل و ام دی اف و علاوه بر آن فضا سازی و طراحی بیرونی منحصر به فرد در آسانسورهای نما شیشه‌ای (پانورامیک) در خدمت شما هستیم.

طراحی و تهیه نقشه‌های اجرایی انواع آسانسورهای کششی و هیدرولیک برای آپارتمان‌ها و برج‌های مسکونی، اداری، تجاری با کاربردهای مسافربر، ماشین بر استفاده از سیستم‌های محرک بدون گیربکس (Gearless) و اجرای آسانسورهای بدون موتورخانه (Machine Roomless)  در برنامه هر روزه بخش طراحی این شرکت قرار دارد.

قیمت اسانسور خانگی

هزینه نصب آسانسور خانگی با توجه به انواع گفته شده در بالا از قبیل هیدرولیکی، کششی و هیبریدی متفاوت است و همچنین آسانسورهای خانگی دارای ظرفیت‌های متفاوتی از جمله ۴نفر، ۶نفر به بالا هستند، بنابراین با توجه به موارد گفته شده قیمت هر یک متفاوت است شما می‌توانید برای استعلام قیمت به صفحه ارتباط با ما مراجعه کنید و با شماره تلفن واحد فروش تماس بگیرید.

 
 

سوالات متداول

اندازه متوسط ​​بین ۶ فوت تا ۷ فوت ارتفاع و بین ۳ فوت تا ۵٫۵ فوت در عمق است.

بله، آسانسورهای مسکونی تا زمانی که از قوانین تعیین شده توسط کد پیروی کنید و توصیه‌های تولیدی را انجام دهید ایمن هستند. همه آسانسورهای خانگی یکسان ساخته نشده اند. اطمینان حاصل کنید که آسانسوری که خریداری می کنید از تمام الزامات ایمنی پیروی می کند و پیمانکار شما از طرف ایالت مجوز انجام تجارت در منطقه شما را دارد. ما نیاز داریم و قانون هم ایجاب می کند که هر آسانسوری که نصب می کنیم توسط یک بازرس مستقل، تایید شده و دارای مجوز بازرسی شود.

ابعاد آسانسور حداکثر تعداد افراد را تعیین می کند. در بیشتر موارد، آسانسور می تواند وزن بیشتری نسبت به تعداد افرادی که از نظر فیزیکی در آسانسور جا می گیرند، تحمل کند.

حفظ یک آسانسور تجاری به طور کلی نیاز به تعمیر و نگهداری بیشتری نسبت به آسانسورهای مسکونی دارد. آن‌ها حداقل یک بار در ماه نیاز به تعمیر و نگهداری معمول دارند. اگر سیستم قدیمی‌تری دارید که برای مدتی تعویض نشده است و ترافیک زیادی دارد، ممکن است بخواهید خدمات آسانسور تجاری مکرر را در نظر بگیرید. انجام تعمیرات معمولی می‌تواند باعث کاهش تعمیرات آسانسور و زمان خاموشی آسانسور شود.