پیاده روی متحرک

پیاده روی متحرک چیست؟

پیاده روی متحرک یک تسمه نقاله بزرگ است که افراد روی آن به جلو و گاهی اوقات به سمت بالا رانده می‌شوند. این گذرگاه‌ها اغلب در فرودگاه‌ها دیده می‌شوند و مسافتی را که باید طی کرد تا از یک منطقه از یک فرودگاه بزرگ به منطقه دیگر رفت، کاهش می‌دهد. مشابه پیاده روی متحرک، پله برقی است که در بالا رفتن از پله‌ها کمک می‌کند. یک مسیر پیاده روی متحرک با پله برقی متفاوت است زیرا حتی در هنگام بالا رفتن نیز از سبک پلکانی پله برقی برخوردار نیست.

تاریخچه رمپ برقی

اختراع رمپ همچون آسانسور به مدت‌ها قبل باز میگردد و به دوران یونان باستان که به عنوان ابزاری برای کشیدن کشتی‌ها بود، مربوط می‌شود. از آن برای کمک به ساخت برخی از معروف ترین سازه های تاریخ استفاده شده است.درواقع اعتقاد بر این است که رمپ‌ها مواد سازنده اهرام مصر را جابجا میکردند. یونانیان باستان یک رمپ سنگفرش شده به نام دیولکوس ساختند تا کشتی‌ها را در تنگه کورینت بکشند. بنابر شواهد موجود اولین پیاده روی متحرک در سال 1893 در شیکاگوی آمریکا رونمایی شد. این پیاده روی متحرک از دو بخش که افراد در آن می‌نشستند و می‌توانستند بایستند، تشکیل می‌شد.این پیاده روها بیشتر  جنبه تفریحی داشت و در مجاورت یک دریاچه قرار گرفته بود. اما بعد از آن اولین رمپ برقی تجاری در سال 1954 نیز در این کشور رونمایی شد. این سیستم در قسمت ترمینال ایستگاه راه آهن هادسون در شهر نیوجرسی تعبیه شده بود. پیاده روی متحرکی که با طول 84.5 متر، سرعت 2.4 کیلومتر در ساعت و شیب 10 درصد، به سمت بالا امتداد پیدا می‌کرد. پس از آن رمپ برقی به عنوان یک تجهیز کاربردی و رایج در پایانه‌های حمل و نقل سراسر دنیا به کار گرفته شد.

مفهوم پالت در پیاده روهای متحرک

پالت‌ها مجموعه‌ای از صفحات فلزی مسطح بهم پیوسته که یک راه‌رو را تشکیل می‌دهند و در روند ساخت عملا مشابه پله برقی است، سطح بیشتر آن‌ها فلزی بوده و از جنس آلومینیوم یک تکه است.این تسمه‌های متصل به پالت‌ها معمولاً با تسمه‌های فلزی مشبک یا سطوح راه رفتن لاستیکی روی غلتک‌های فلزی ساخته می‌شوند. هر دو نوع گذرگاه متحرک دارای یک سطح شیاردار برای مشبک شدن با قطعات هستند. همچنین، تقریباً تمام راهروهای متحرک با نرده‌های متحرک شبیه به پله‌های برقی ساخته شده‌اند.

نکات مهم و استاندارد های مهم در خصوص طراحی و ساخت پالت

پالت یا پله پیاده روی متحرک بخشی است که مسافران روی آن قرار می‌گیرند، پالت تعدادی صفحات افقی است که یک سطح ثابت را در یک جهت حرکت می‌دهد.دستورالعمل استاندارد برای پالت به شرح زیر است:
  • سطح پالت باید افقی باشد و حداکثر  تحمل 1± درجه را  در جهت حرکت داشته باشد.
  • سطوح پالت بایدجای پای مناسبی را برای ایمنی کاربر فراهم کنند.
  • سطح پالت باید دارایشیارهایی در جهت حرکت باشد و دندانه‌های شانه شکل مشبک داشته باشند .
  • پالت نباید با شیارهایلبه های جانبی تمام شود .
  • لبه بین سطح پالت نباید تیزی داشته باشد.

پیاده روی متحرک در چه مکان‌هایی نصب می‌شود؟

معمولا فرودگاه‌ها و ساختمان‌هایی که فضای مناسب برای پیاده‌روی متحرک داشته باشند و دارای فضایی باشند که از آن افراد زیادی درحال رفت و آمد باشند  ترافیک زیادی ایجاد شود مناسب هستند، پیاده روی متحرک روشی کارآمد برای سرعت بخشیدن به این رفت و آمدها است و بسیاری از مراکز بزرگ از این فناوری استفاده می‌کنند.همچنین مراکز خرید با بهره گیری از پیاده روی متحرک شیبدار باعث می‌شوند تا افراد بتوانند به سرعت و راحت سبدهای خرید خود را در چند طبقه جا به جا کنند. این تجهیزات همچنین می‌توانند در نمایشگاه‌ها یا برای سرگرمی در شیب‌های کوچک‌تر نصب شوند و سرعت جابجایی پیاده‌روی‌های متحرک خود را پایین می‌آورند، تا افراد برای تماشای فضا از آن استفاده کنند.پیاده روی متحرک

انواع رمپ برقی

انواع زیادی رمپ برقی وجود دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

رمپ‌های آستانه

این نوع رمپ‌ها معمولاً از آلومینیوم ساخته می‌شوند و برای در درب ورودی مراکز خرید یا پارکینگ‌ها نصب می‌شوند. این نوع رمپ‌ها را می‌توان برای جلوگیری از خطر زمین خوردن برای کسانی که از چوب یا واکر استفاده می‌کنند و به کسانی که روی ویلچر یا روروک مخصوص بچه‌ها نشسته‌اند در ورودی درب‌ها نصب کرد.

رمپ آدم رو

جهت عبور و مرور افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رمپ شیبی در حدود ۱۲٫۵ درصد دارد.

رمپ معلولین

این رمپ جهت عبور و مرور راحت افراد معلول ساخته می‌شود. رمپ معلولین شیبی در حدود هشت درصد دارد.

رمپ ماشین‌رو

خودروها برای ورود به داخل ساختمان و رفتن به پارکینگ نیاز به عبور از رمپ دارند. رمپ ماشین رو دارای شیبی در حدود ۱۵ درصد است. همچنین رمپ‌ها از نظر ظاهری بر حسب طراحی به انواع مختلفی اعم از مستقیم، قوسی و موارد دیگر تقسیم‌بندی می‌شود که به عنوان مثال رمپ قوسی از نظر طراحی و اجرا سخت‌تر از رمپ مستقیم نصب می‌شود، اما فضای کمتری برای آن نیاز است.

ویژگی‌های پالت استاندارد رمپ برقی

پالت‌ها باید در جهت حرکت رمپ برقی دارای شیارهای خاصی باشند.حداقل و حداکثر پهنای شیارهای پالت باید به ترتیب در حدود ۴/۵ میلی متر و ۷ میلی متر تعیین شود.عمق شیارهای پالت نباید کمتر از ۵ میلی متر در نظر گرفته شود.انحراف پالت باید با حداکثر نیروی ۷۵۰۰ و حداقل ۳۰۰ تست شود.حداقل و حداکثر پهنای لبه دندانه‌های پالت باید به ترتیب ۴/۵ میلی متر و ۸ میلی متر باشد.محل اتصال پالت‌ها باید عاری از شکستگی و به شکل پیوسته باشد.

قیمت رمپ برقی

با توجه محدوده پروژه و بار ترافیکی مورد انتظار قیمت رمپ برقی متغیر است. وجود یا عدم وجود سیستم کنترل انرژی و همچنین نوع سیستم استفاده شده، از دیگر عوامل موثر بر قیمت رمپ متحرک می باشد. برای برآورد قیمت، نیاز به محاسبه طول رمپ برقی  نیز هست.قیمت رمپ برای معلولین عزیز نیز با توجه به وزن ویلچر باید مقاوم‌تر از رمپ معمولی باشد بنابراین ممکن است هزینه بیشتری را به دنبال داشته باشد زیرا این رمپ‌ها مخصوص افراد معلول طراحی می‌شوند.

قیمت رمپ معلولین

قیمت رمپ برای معلولین عزیز نیز با توجه به وزن ویلچر باید مقاوم‌تر از رمپ معمولی باشد بنابراین ممکن است هزینه بیشتری را به دنبال داشته باشد زیرا این رمپ‌ها مخصوص افراد معلول طراحی می‌شوند

رمپ برقی پارکینگ

ورودی و خروجی پارکینگ ساختمان‌های اداری، تجاری و مسکونی ، نمایشگاه ، تعمیرگاه و گاراژها اتومبیل پرتردد.

رمپ اتوماتیک فلزی پارکینگ

مزایای مکانیزم دنده شانه نسبت به جک هیدرولیک:در رمپ مکانیزه هم می‌تواند از جک هیدرولیک استفاده نمود که بنا به دلایل زیر از سیستم دنده شانه استفاده شده است.ایمنی بسیار بالا و خود قفل شونده:ترکیب گیربکس حلزونی و دنده شانه یک سیستم خود قفل شوندگی ایجاد می‌کند که باعث امنیت و ایمنی این رمپ متحرک برای خودروها و کاربری این سیستم ایفا می‌کند.
  • هزینه تعمیر و نگهداری کم
  • سر و صدای بسیار کم
  • بدون آلودگی و کثیف کاری
  • نیاز به فضای کم

شیب رمپ برای پارکینگ چه میزان است؟

برای رمپ پارکینگ نباید شیب رمپ از 15 درجه بیشتر باشد. که در این رمپ اتوماتیک ساخت شده توسط شرکت پلاس پارکینگ مقدار شیب رمپ در هنگام پایین آمد ماشین 14 درجه و شیب رمپ برای بالا رفتن ماشین 11 درجه میباشد.

طول کورس برای جابجایی عمودی:

در این رمپ متحرک طول کورس برای جابجایی عمودی 275 سانتیمتر می‌باشد که برای پروژهای مختلف این ارتفاع بنا به شرایط پارکینگ متفاوت میباشد.

عرض رمپ پارکینگ خودرو چقدر است؟

عرض رمپ پارکینک بتنی یا سیمانی برای یک خودرو باید بین 3 تا 3.5 متر باشد و عرض این رمپ مکانیزه 2.5 متر و طول رمپ فلزی 5.7 متر می‌باشد.

خرید پیاده روی متحرک از آرمان مانگ

برای خرید انواع پیاده روی متحرک، با متخصصین ما در مجموعه آرمان مانگ تماس بگیرید.

برای رمپ پارکینگ نباید شیب رمپ از ۱۵ درجه بیشتر باشد. که در این رمپ اتوماتیک ساخت شده توسط شرکت پلاس پارکینگ مقدار شیب رمپ در هنگام پایین آمد ماشین ۱۴ درجه و شیب رمپ برای بالا رفتن ماشین ۱۱ درجه میباشد.

عرض رمپ پارکینک بتنی یا سیمانی برای یک خودرو باید بین ۳ تا ۳٫۵ متر باشد. و عرض این رمپ مکانیزه ۲٫۵ متر و طول رمپ فلزی ۵٫۷ متر می‌باشد.

در مواقعی که برای جا به جایی ویلچر یا وسایل نقلیه مشابه موانعی مانند پله از انتقال آسان و ایمن جلوگیری میکند، میتوان با استقاده از سطح شیب دار متحرک (رمپ های جمع شونده قابل حمل) سطوح مورد نظر را مناسب سازی کرده و به سادگی ما بین دو سطح با اختلاف ارتفاع حرکت نمود.

به‌طورمعمول فاصله‌ی پله‌ها با یکدیگر حدود ۱۹ سانتی‌متر است، بنابراین ارتفاع استاندارد سه عدد پله حدود ۵۷ سانتی‌متر خواهد بود. بر اساس قانون معلولیت در آمریکا به ازای هر ۳ سانتی‌متر ارتفاع حدود ۳۰ سانتی‌متر رمپ مناسب است.