اگر آسانسوری که در آن بودید ناگهان متوقف شود چه باید کرد

علل خاموش شدن آسانسور

در این مقاله میخوانید

اشتراک‌گذاری مقاله:

آسانسورها می‌توانند به دلایل مختلفی متوقف شوند و در صورت وقوع این امر، مهم است که آمادگی لازم را داشته باشید. در این پست از مقالات شرکت آسانسور آرمان مانگ، قصد داریم تا در مورد شایع‌ترین علل توقف آسانسور و کارهایی که می‌توانید برای ایمن ماندن انجام دهید صحبت کنیم. چند دلیل مختلف برای توقف آسانسور وجود دارد. یک احتمال این است که درهای آسانسور در طبقه اشتباهی باز شده باشد. اگر این اتفاق افتاد، باید از تلفن اضطراری برای کمک گرفتن استفاده کنید. احتمال دیگر قطعی برق است؛ در این صورت باید سعی کنید از چراغ‌های اضطراری برای یافتن راه خود استفاده کنید.

آیا قطع برق باعث توقف آسانسور می‌شود؟

مردی در آسانسور ایستاده است

 

قطع برق در ساختمان می‌تواند باعث توقف ناگهانی آسانسور شود. اگر هنگام قطع برق در آسانسور گرفتار شدید، آرام باشید و از تلفن اورژانس برای کمک گرفتن استفاده کنید. آسانسور در نهایت با روشن شدن برق دوباره شروع به کار می کند. اگر آسانسور شروع به ایجاد صداهای عجیب کرد، باید بلافاصله دکمه تماس اضطراری را فشار دهید و منتظر رسیدن کمک باشید.
آسانسورها بخش حیاتی و مهمی از ساختمان‌ها هستند، اما در صورت عدم استفاده صحیح می‌توانند خطرناک باشند. اگر زمانی خود را در آسانسوری دیدید که از کار افتاده است، آرام بمانید و مراحل بالا را برای اطمینان از ایمنی خود انجام دهید. با کمی صبوری و دانش، می‌توانید از حوادثی که در صورت وقوع شرایط را بدتر می‌کنند جلوگیری نمایید.

در صورت گیر کردن آسانسور در یک طبقه چه باید کرد؟

اگر زمانی در آسانسور گرفتار شدید، چند نکته وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید در امان بمانید. اول از همه، وحشت نکنید. با این کار فقط استرس دیگر مسافران را افزایش می‌دهید و می‌توانید شرایط را خطرناک‌تر کنید. دوم، اگر تلفن همراه دارید، با آتش‌نشانی تماس بگیرید و وضعیت را به آنها اطلاع دهید. ثالثاً صبورانه منتظر رسیدن کمک باشید. اگر کسی احساس تهوع داشت، باید جایی برای نشستن او باز کنید.
اگر آسانسور متوقف شود، می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. شایع‌ترین دلیل این است که آسانسور به طبقه مقصد رسیده است. اما اگر آسانسور به طبقه مقصد خود نرسیده باشد، ممکن است به دلیل انسداد چاه آسانسور، قطعی برق و یا مشکل مکانیکی آسانسور باشد و این مشکلات آسانسور توسط کارشناسان تعمیر آسانسور برطرف خواهد شد. اگر در این موقعیت قرار گرفتید، وحشت نکنید.
بررسی کنید که آیا آسانسور تلفن اضطراری دارد یا خیر
ابتدا بررسی کنید که آیا آسانسور تلفن اضطراری دارد یا خیر. اگر چنین است، از تلفن برای کمک گرفتن استفاده کنید. اگر تلفن وجود ندارد، سعی کنید درهای آسانسور را با استفاده از چیزی مانند تعدادی کارت اعتباری روی هم باز کنید. هنگامی که درهای آسانسور را باز کردید، باید چاه آسانسور را ببینید. اگر توری ایمنی آسانسور در محل وجود دارد، سعی نکنید از چاه آسانسور پایین بروید زیرا ممکن است در توری گیر کنید. منتظر بمانید تا نیروهای امدادی بیایند و به شما کمک کنند.
اگر هیچ توری ایمنی آسانسور در جای خود وجود ندارد، سعی کنید از چاه آسانسور پایین بروید و به دهانه‌ای در کف بروید که در آنجا می توانید کابین آسانسور را ببینید. اگر کابین آسانسور هم سطح با شما نیست، سعی نکنید بپرید زیرا ممکن است به شدت آسیب ببینید. در عوض منتظر بمانید تا نیروهای امدادی از راه برسند و به شما کمک کنند.

 

آسانسور ناگهان می‌ایستد

فردی که در آسانسور گیر کرده است

 

وقتی آسانسور ناگهان متوقف می‌شود، می‌تواند یک تجربه ترسناک باشد. اما نترسید! این نکات را به خاطر بسپارید و به کاهش استرس سایر مسافران نیز کمک کنید و اگر در این موقعیت قرار گرفتید، سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید:
در صورت باز بودن درهای آسانسور فوراً از آسانسور خارج شده و به منطقه ایمن بروید.
اگر درهای آسانسور بسته هستند، سعی نکنید آنها را به زور باز کنید. از دکمه تماس اضطراری برای تماس با فردی که می تواند کمک کند استفاده کنید.
ممکن است آسانسور از تراز خارج شده باشد. این بدان معنی است که آسانسور با کف هم سطح نیست که می‌تواند باعث توقف آن شود.
آسانسور ممکن است بیش از مجاز بار داشته باشد. این به این معنی است که افراد زیاد یا وزن زیاد در آسانسور وجود دارد که می‌تواند باعث توقف آن شود.
ممکن است در پنل یا سنسورهای برق آسانسور مشکلی وجود داشته باشد که باعث توقف آسانسور می‌شود.
آسانسور ممکن است در بین طبقات گیر کند که می‌تواند باعث توقف آن شود.
ممکن است مشکل مکانیکی در خود آسانسور وجود داشته باشد که می‌تواند باعث توقف آن شود.
خرابی آسانسور می‌تواند یک تجربه ترسناک باشد. اما نگران نباشید، بیشتر توقف های آسانسور به دلیل مشکلات جزئی ایجاد می شود که به راحتی قابل رفع است.

 

دلایل متداول توقف آسانسور

تراز سنسور درب: اکثر آسانسورها دارای سنسورهایی هستند که به آسانسور آلارم می‌دهد که درب کاملا بسته است. اگر این سنسورها از تراز خارج شوند، آسانسور از بالا و پایین رفتن طبقات جلوگیری می‌کند.
مشکلات برق: اگر برق ساختمان شما قطع شود، آسانسور کار نمی‌کند. نگران نباشید، آسانسور پس از وصل شدن برق دوباره شروع به کار خواهد کرد.
اضافه بار: اگر افراد زیادی در یک زمان سعی کنند سوار آسانسور شوند، آسانسور حرکت نخواهد کرد. این یک ویژگی است برای اطمینان از اینکه وزن آسانسور بیش از ظرفیت نباشد. اگر در این موقعیت قرار گرفتید، سعی کنید منتظر آسانسور بعدی باشید یا از پله‌ها استفاده کنید.
قطع برق: در صورت قطعی برق در ساختمان، آسانسور از کار می‌افتد. به محض برقراری برق، آسانسور قادر به حرکت خواهد بود.
قطع برق آسانسور: شایع‌ترین دلیل توقف آسانسور این است که برق قطع شده است. اگر وقتی این اتفاق می‌افتد در آسانسور هستید، وحشت نکنید! سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و در صورت نیاز کمک بگیرید. در بیشتر موارد، آسانسور به زودی دوباره شروع به کار می‌کند.
با این حال، اگر نیاز به یافتن سریع راه حلی برای مشکل آسانسور خود دارید، توصیه می‌کنیم با یک شرکت تعمیرات آسانسور حرفه‌ای تماس بگیرید. متخصصین این شرکت‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا مشکل را عیب‌یابی کنید و آسانسور خود را در کمترین زمان دوباره راه اندازی کنید!

 

شرکت آسانسور آرمان مانگ

خانمی که در آسانسور گیر کرده و فریاد می‌زند

 

شرکت آسانسور آرمان مانگ به شما کمک می‌کند تا با بهترین قیمت؛ تعمیر، نگهداری و نوسازی آسانسور خود را انجام دهید. تیم ما اینجاست تا اطمینان حاصل کند که تجهیزات بالابر خانه و محل کار شما، تعمیر و نگهداری منظم و برنامه‌ریزی شده لازم را دریافت و احتمال تعمیر پرهزینه را کاهش دهید و ایمنی مسافران، مستاجران و خانواده خود را تضمین کنید.
شرکت آسانسور آرمان مانگ درسال ۱۳۷۶ ازدرون مجموعه ای ازشرکتهای فعال درصنعت آسانسور و پله برقی کشورمتولد شده است. بنیانگذاران شرکت جمعی از کارشناسان، مهندسان و اساتید دانشگاه در رشته‌های مکانیک، برق و الکترونیک با بیش از دو دهه سابقه فعالیتهای علمی و اجرایی می باشند که ایجاد تحولی بنیادی درصنعت آسانسور و پله‌برقی ایران همگام با دانش وفنـاوری روز دنیا هدف مشترک آنها است.
این شرکت دارای گواهی فعالیت صنعتی به شماره ۳۸۷۶۲/۱ مورخ ۱۳۷۶/۰۹/۲۴ و پروانه واحد طراحی و مونتاژ آسانسور به شماره ۴۰۴۹/۴۳ مورخ ۱۳۸۱/۰۳/۲۴ از وزارت صنایع می باشد.
این شرکت با داشتن تجارب طولانی در نصب آسانسورهای خاص و ضدانفجار در مجموعه‌های پتروشیمی و یا در مجتمع‌های مسکونی بزرگ با تعداد بیش از ۵۰۰۰ واحد مسکونی در مدت زمانی کوتاه، تحت نظـارت مدیریتی کارآمد، همواره کارهـای قابل قبول و تحـسین برانگیزی ارائه نموده است.
تخصص طراحان ما ایجاد فضایی زیبا و دلنشین در آسانسورهایی با تزئینات استیل و ام دی اف، و علاوه بر آن فضا سازی و طراحی بیرونی منحصر به فرد در آسانسورهای نما شیشه‌ای (پانورامیک) می باشد، چنانکه فضای بیرونی آسانسور را به نمایی خیره کننده تبدیل می نماید.

اهم فعالیت‌های شرکت‌ آرمان مانگ:

طراحی و تهیه نقشه های اجرایی انواع آسانسورهای کششی و هیدرولیک برای آپارتمان ها و برج های مسکونی، اداری، تجاری با کاربردهای مسافربر، ماشین بر استفاده از سیستم های محرک بدون گیربکس (Gearless) و اجرای آسانسورهای بدون موتورخانه (Machine Room less) و طراحی انواع پله برقی برای مراکز تجاری، طراحی انواع آسانسورهای خاص با درجه حفاظتی بالا (IP54) و ضدانفجار (EX) برای کارخانجات سیمان، پالایشگاه ها و پتروشیمی‌ها،آسانسورهای شیب دار، آسانسور‌های کارگاهی (Rack & Pinion) ،استفاده از سایر تکنولوژی‌های مدرن، در برنامه هر روزه بخش طراحی این شرکت قرار گرفته دارد.

نویسنده مقاله

تصویر پریسا پرویزی

پریسا پرویزی

پریسا پرویزی کارشناس فناوری اطلاعات، فعال در حوزه طراحی سایت و سئو و همچنین علاقمند به مباحث تکنولوژی و فناوری اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *