روش باز کردن درب آسانسور در مواقع ضروری

در این مقاله میخوانید

اشتراک‌گذاری مقاله:

این روزها با توجه به افزایش جمعیت و به طبع آن افزایش ساخت و ساز و زندگی آپارتمان نشینی، استفاده از آسانسور هم افزایش داشته است. امروزه کمتر ساختمان‌های چند طبقه را پیدا می‌کنید که آسانسور نداشته باشند. همگی با مزیت وجود آسانسور در ساختمان آشنایی داریم. آسانسور علاوه بر مزیتی که دارد ممکن است در طبقات گیر کند و این اتفاق ممکن است برای هر فردی رخ دهد. در صورت گیر کردن آسانسور، درب آن نیز قفل می‌شود و این خود باعث ایجاد ترس و اضطراب در افراد می‌شود. در این مقاله از سری مقالات شرکت آسانسور آرمان مانگ قصد داریم تا شما را با تمام جوانب گیر کردن در آسانسور آشنا کنیم تا در صورت اتفاق، بتوانید به سرعت از آسانسور خارج شوید.

درب آسانسور علاوه بر ایجاد زیبایی ظاهری در آسانسور، باعث جلوگیری از سقوط افراد در آن خواهد شد. گاهی ممکن است درب آسانسور باز نشود که در این‌صورت بهتر است تا خونسردی خود را حفظ نمایید و از وارد کردن ضربات به کابین آسانسور خودداری کنید. در این شرایط بهتر است اول با شماره‌های روی آسانسور یا مدیر ساختمان تماس گرفته و یا بوق هشدار روی صفحه کلید آن را فشار دهید.

 

علت باز نشدن درب آسانسور چیست

قبل از آن‌که بگوییم در صورت باز نشدن درب آسانسور باید چه کنیم؛ بهتر است به دلایل باز نشدن درب آسانسور بپردازیم و بررسی کنیم علت باز نشدن درب آسانسور چیست. معمولا علل باز نشدن درب آسانسور یکی از موارد زیر است:

ایراد سیم کشی آسانسور

وجود مشکل در لته‌ها

خرابی موتور سردر کابین

 

دلیل باز نشدن درب آسانسور اتوماتیک چیست؟

 

علت باز نشدن درب آسانسور در طبقات

 

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که در آسانسور امکان وقوع دارد این است که آسانسور در طبقه توقف کند اما درب آن باز نشود. از مهم‌ترین عللی که باعث این موضوع می‌شود، لته‌ها هستند. ممکن است لته‌ها به درب کابین چسبیده باشند  و یا احتمال دارد که سر درب کابین ضعیف شده باشد.افرادی که تعمیرکار آسانسور هستند معمولاً در چنین مواقعی به سراغ بازبینی سیم‌های c  و com می‌روند.

 

چه عواملی باعث خرابی درب آسانسور می‌شوند؟

همان‌طوری‌که در بالا ذکر کردیم، علل متعددی وجود دارند که باعث خرابی درب آسانسور می‌شوند و از باز شدن آن جلوگیری می‌کنند که در ادامه به این دلایل اشاره خواهیم کرد:

وارد شدن ضربه و فشار به درب آسانسور

بستن درب‌های اتوماتیک با دخالت دست

تکیه دادن به درب آسانسور حین حرکت و جابجایی

جلوگیری از بسته شدن درب اتوماتیک با استفاده از دست

عدم تعمیر و تعویض قطعات فرسوده در زمان درست

استفاده از تعمیرکاران غیرمتخصص برای سرویس‌های دوره‌ای

استفاده بی‌رویه از آسانسور و یا شیطنت‌های مختلف افراد

 

تاثیر رفتار نامناسب در باز نشدن درب آسانسور

یکی از دلایل مهمی که باعث ایجاد خرابی در آسانسور می‌شود، رفتار نامناسب افراد در آن است. رفتارهای نامناسب مثل وارد کردن ضربه به کابین، پرش درون کابین و دیگر موارد، عللی هستند که علاوه بر خراب شدن آسانسور باعث کم شدن طول عمر آن نیز می‌شوند.

 

نگهداری و استفاده درست از درب آسانسور

از جمله دلایلی که باعث خرابی آسانسور مانند باعث نشدن درب آن می‌شود، استفاده از قطعات بی کیفیت، پشت گوش انداختن سرویس‌های دوره‌ای، رفتارهای غیر حرفه‌ای درون کابین است. برای جلوگیری از آسیب دیدن درب و خراب شدن آن باید موارد زیر را رعایت کنید:

عدم قرار دادن وسایل اضافه لابه‌لای درب

به درب آسانسور تکیه ندهید

استفاده از سرویس کار درست و حرفه‌ای

استفاده از سرویس کار با دانش روز

 

روش باز کردن درب آسانسور در زمان قطعی برق

اگر حین جا به جایی با آسانسور برق قطع شد، اول از همه چیز خونسردی خود را حفظ نمایید. سپس به درب‌ها در جهت باز شدن فشار آورید تا درها به آرامی باز شوند. پس از رسیدن کابین آسانسور به طبقه مورد نظر اهرم ترمز را نگه داشته وسپس رها کنید.

 

باز کردن درب آسانسور درب لولایی

درب‌های لولایی با فشاری به آرامی باز می‌شوند و این نوع درب‌ها برای طبقات استفاده می‌شود. این مرحله به نسبت مراحل قبلی بسیار آسان‌تر است.

 

قفل درب آسانسور چگونه کار می‌کند؟

 

باز و بسته شدن درب آسانسور

 

قفل درب آسانسور از جمله قطعات مهمی در آسانسور است که باعث می‌شود مطمئن شویم که در زمان حرکت آسانسور درب آن محکم بسته شده است. این قفل، درب آسانسور را تا رسیدن به طبقه مورد نظر محکم به هم می‌بندد. تکنولوژی این قفل به گونه‌ای است که برای باز و بسته کردن و یا سرویس کردن آن تنها باید از ابزارآلات مخصوصی استفاده کرد. این قفل در صورت هر گونه خرابی یا حادثه‌ای تنها توسط آتش‌نشانان شکسته می‌شود.

 

افزایش امنیت آسانسور با خرید بیمه آسانسور

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با انواع حوادثی که ممکن است در آسانسور رخ دهد آشنا کنیم. یکی از این حوادث، باز نشدن درب آسانسور است که درباره علل باز نشدن درب آسانسور نیز صحبت کردیم. در زمان باز نشدن درب آسانسور بهتر است تا اول دلیل آن را جویا شوید، سپس جهت باز کردن درب اسانسور اقدام نمایید. در زمان خرید آسانسور از شرکت آسانسور به قوانین و بیمه‌نامه‌ها توجه کنید همچنین سرویس‌های دوره‌ای را جدی بگیرید.

 

نویسنده مقاله

تصویر پریسا پرویزی

پریسا پرویزی

پریسا پرویزی کارشناس فناوری اطلاعات، فعال در حوزه طراحی سایت و سئو و همچنین علاقمند به مباحث تکنولوژی و فناوری اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *