انواع سیم بکسل آسانسور و کارایی هرکدام

سیم بکسل اسانسور

در این مقاله میخوانید

اشتراک‌گذاری مقاله:

سیم بکسل آسانسور، یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی است که شرکت‌های فروش آسانسور باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشند. سیم بکسل‌های آسانسور متشکل از مغزی، سیم‌های محکم به هم پیچیده شده هستند که در یک طرف به آسانسور و در طرف دیگر به وزنه تعادلی متصل شده‌اند. جنس سیم بکس بر اساس مکانی که آسانسور نصب می‌شود، می‌تواند استیل یا فولاد باشد. سیم بکسل قطعه‌ای است که بعد از موتور آسانسور، اهمیت ویژه‌ای دارد و در انواع مختلف تولید و توزیع می‌شود. در ادامه سعی کردمی تا درباره سیم بکسل بیشتر توضیح دهیم.

 

سیم بکسل آسانسور چیست و چه کارایی دارد

همانطور که گفتیم سیم بکسل آسانسور دارای یک مغزی و یک سری سیم پیچیده به هم از جنس فولاد یا استیل می‌باشد که از یک سمت به کابین آسانسور و از سمت دیگر به وزنه تعادلی متصل می‌شود. سیم بکسل با  با حرکت کابین آسانسور و وزنه تعادل شروع به حرکت می‌کند. در واقع نیروی محرکه آسانسور با استفاده از سیم بکسل آسانسور منتقل و کابین آسانسور جا به جا می‌شود. درگذشته برای جا به جایی آسانسورها از زنجیر استفاده می‌شد و از مشکلات زنجیر این بود که اگر یک حلقه دچار مشکل می‌شد کل زنجیر نیاز به تعویض داشت، اما با جایگزینی این زنجیرها با سیم بکسل، مشکل رفع شد.

 

کاربرد مغزی سیم بکسل آسانسور

وظیفه تحمل بار، فشار و حفاظت از سیم‌ها را مغزی یا همان هسته سیم بکسل بر عهده دارد. جنس مغزی معمولا از فولاد یا کنف است و جنس کنفی به دلیل قدرت کششی بالا رایج‌تر است. اما مغزی فولادی دارای قدرت و استحکام بالایی است.

 

انواع سیم بکسل‌های آسانسور

 

 • سیم بکسل کششی

این نوع از سیم بکسل‌ها بیشترین استفاده در صنعت آسانسور را دارند و از ویژگی‌های آن می‌توان به نیرو و تحمل بالا، همچنین انعطاف‌پذیری مناسب آن اشاره کرد.

 • بکسل‌های کششی با نیرو بالا

زمانی که ارتفاع ساختمان زیاد باشد، سرعت حرکت آسانسور نیز بالا می‌رود، از این نوع سیم بکسل در آسانسور استفاده می‌شود. به دلیل استحکام بسیار بالای این نوع از سیم‌ها، لازم است شیارهای مورد استفاده برای آن در برابر سایندگی بسیار مقاوم باشند.

 • سیم بکسل فولادی

این نوع سیم‌ها  همانطور که از نامشان پیداست، از فولاد ساخته شده‌اند.

 

انواع سیم بکسل از لحاظ جنس مفتول به کار رفته در آن

در تولید سیم بکسل از سه نوع مفتول استفاده می شود.

 • مفتول فولادی بدون روکش: برای محیط های خشک که میزان زنگ زدگی پایین است، استفاده می شود.
 • مفتول فولادی استیل: مقاوم در برابر زنگ زدگی و مقاوم در برابر دمای بالا است.
 • مفتول فولادی گالوانیزه: مفتول روکش دار، مناسب محیط های مستعد زنگ زدگی مانند کشتی رانی، مرغ داری و شیلات است.

انواع سیم بکسل از لحاظ نوع بافت و تاب آن

سیم بکسل ها از نظر نحوه تاب و چرخش کلاف و رشته ها به سه نوع تقسیم بندی می شوند:

 • سیم بکسل یک طرفه: جهت تاب کلاف و رشته های طناب فولادی به یک سمت می باشد.
 • سیم بکسل دو طرفه یا صلیبی: جهت تاب رشته ها و کلاف در دو جهت متفاوت است.
 • سیم بکسل ترکیبی: جهت پیچش کلاف و رشته‌ها مخالف هم است. اما کلاف ها به دور رشته به صورت یک در میان به سمت راست و چپ تابیده شده است.

 

انواع سیم بکسل از لحاظ اندازه

 • سیم بکسل در سایز 1 الی 4 میلیمتر

سیم بکسل افشان یکی از انواع این سایز از سیم بکسل است که در کاربری‌های سبک صنعتی، در اتصالات ترمز، آینه، صنایع خودرو سازی و … از آن استفاده می‌شود.

 • سیم بکسل 4.8 مغزی

این سایز از سیم بکسل به‌صورت خاص تحت نام سیم برش الماسه و یا سیم مغزی برش شناخته می‌شود. بر روی سطح بیرونی سیم مغزی برش، از الماس هایی به شکل رینگ استفاده می‌شود که با ایجاد خراش بر روی سطح سنگ سبب برش می‌شوند.

 • سیم بکسل روکش دار

اغلب از سایزهای کوچک‌تر سیم بکسل یعنی سایز 3 الی 6 میلیمتر بصورت مغزی، برای تولید سیم بکسل روکش‌دار استفاده می‌شود. البته قطر سیم بکسل روکش‌دار را با دو عدد معرفی می‌کنند. بعنوان مثال 4 به 6 یعنی قطر مغزی فولادی 4 میلیمتر و قطر بیرونی 6 میلیمتر است. سیم بکسل روکش‌دار اغلب مصرف باشگاهی داشته و برای اتصال وزنه‌ها و ماشین‌های باشگاه‌های بدنسازی استفاده می‌شود.

 • سیم بکسل سایز 8 میلیمتر

این نوع یکی از سایزهای پر کاربرد از سیم بکسل‌های فولادی است که هم در اتصالات جرثقیل‌های سیم بکسلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و هم کمترین سایز از سیم بکسل آسانسوری است. از سیم بکسل سایز 8 میلیمتر در اتصالات دکل‌های حفاری نیز استفاده می‌شود.

 • سیم بکسل سایز 8 الی 13 میلیمتر

پر مصرف‌ترین سایز سیم بکسل است که هم در آسانسورها تحت نام سیم بکسل آسانسوری و هم در تاور کرین ها، جرثقیل‌های سقفی و دکل‌های حفاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. از مهم‌ترین نوع بافت در تولید سیم بکسل‌های این سایز، می‌توان به بافت سیل که اغلب در تولید سیم بکسل‌های آسانسوری استفاده می‌شود و بافت استاندارد اشاره نمود. بسیاری از انواع سیم بکسل در این سایزها دارای مغزی الیاف کنفی، سیزال و یا مانیلا هستند.

 • سیم بکسل سایز 14 الی 24 میلیمتر

این سایزهای سیم بکسل دارای مقاومت کششی بسیار بالایی هستند و از این‌رو در بسیاری از فرایند های لیفتینگ چه بر روی جرثقیل‌ها بصورت اسلینگ‌های سیم بکسلی و چه در تاور کرین‌ها از این سایز سیم بکسل استفاده می‌شود. ساختار بکار رفته در تولید این سایز از سیم بکسل بر حسب کاربری کاملا متفاوت هستند.

 

بخش‌های اصلی در سیم بکسل

 

سیم بکسل آسانسور

 

به طور کلی یک سیم بکسل از سه جزء اصلی تشکیل می شود که عبارت اند از:

 • مغزی

مغزی سیم بکسل از جنس الیاف طبیعی، مصنوعی یا فولاد تولید می شود و یک استوانه با قطر مشخص است که در مرکز قرار می‌گیرد و رشته‌های سیم به دور آن تابیده می‌شوند.

وظیفه اصلی مغزی، نگه داشتن رشته سیم‌ها در کنار هم و افزایش توان تحمل تنش خمشی سیم بکسل است.

 • سیم یا مفتول

سیم یا مفتول، کوچک‌ترین جزء سیم بکسل به شمار می‌رود. مفتول از جنس فولاد، آهن، استیل یا برنز است. استحکام سیم بکسل در برابر سایش و خوردگی کاملا وابسته به جنس و کیفیت سیم‌هاست.

 • رشته

از تابیدن تعداد مشخصی مفتول در کنار یکدیگر ایجاد می‌شود. مفتول‌ها در تشکیل استرند به دور یک مفتول مرکزی تابیده می‌شوند.

هر سیم بکسل با توجه به قطر مغزی از تعدادی رشته تشکیل شده است که با آرایشی خاص به دور مغزی تابیده می‌شوند.

 

موارد استفاده از سیم بکسل

هرجایی در صنعایع مختلف که نیاز به بالابردن و کشیدن اجسام باشد، انواع این محصول اهمیت فراوانی پیدا می‌کنند. کاربردهای اصلی سیم بکسل به شرح زیر است:

 • در صنایع ساختمان‌سازی
 • انواع جرثقیل‌ها
 • کشتی‌رانی
 • معدن و صنایع حفاری و پتروشیمی
 • سدسازی
 • ساخت پل
 • آسانسورها و دیگر بالابرها
 • خودروسازی، موتورها و ترمز در وسایل مختلف
 • وسایل ورزشی و بدنسازی

 

روغن سیم بکسل آسانسور

سیم بکسل‌ها مانند همه تجهیزات دیگر نیاز به مراقبت و نگهداری دارند تا بتوانند وظیفه خود را به‌درستی انجام دهند. یکی از ضروریات مراقبت از سیم‌های بکسل‌، روغن‌کاری مداوم و مرتب آن‌هاست. بنابراین روغن‌های مخصوصی برای این کار ساخته و تولید شده‌اند که به آن‌ها روغن سیم بکسل گفته می‌شود.

در سیستم‌های لیفتینگ، سیم‌های بکسل‌ همیشه تحت کشش زیاد قرار می‌گیرند و این موضوع باعث فرسایش آن‌ها می‌شود. با فرسایش دائمی آن‌ها، کم‌کم مقاومت اولیه از دست رفته و در صورت ادامه چنین شرایطی، احتمال پارگی سیم بکسل وجود دارد. بنابراین روغن‌کاری سیم بکسل ضرورت پیدا می‌کند.

 

در مورد تزریق روغن و روانکاری سیم بکسل باید به نکات زیر توجه نمود

برای روغن‌کاری سیم بکسل آسانسور باید ابتدا دانست که آیا زمان انجام این کار فرا رسیده است یا خیر. برای درک این موضوع کافی است دستمالی تمیز را روی سیم بکسل بکشید. اگر دستمال به روغن آغشته شد، نشان می‌دهد که هنوز زمان روغن‌کاری فرانرسیده اما اگر اثری از روغن بر روی دستمال نبود، باید روغن‌کاری را انجام دهید.

سپس با استفاده از یک قلم‌موی آغشته به روغن مناسب، تمام سطح سیم  را روغن‌کاری کنید. این‌کار باید تا جایی پیش برود که روغن به مغز سیم‌بکسل نفوذ کند. از روغن‌های مختلفی می‌توان برای روغن‌کاری سیم بکسل استفاده کرد.

روغن سیم بکسل فاخر نمونه‌ای از روغن‌های باکیفیت ساخت داخل و روغن سیم بکسل گوستاولف که ساخت کشور آلمان است، دو نمونه از بهترین روغن‌های موجود در بازار هستند. هرچند قیمت روغن سیم بکسل فاخر در مقایسه با نمونه خارجی ارزان‌تر است.

 

عمر مفید و زمان تعویض سیم بکسل آسانسور

تمامی قطعات آسانسور دارای طول عمر مفید است و در بازه زمانی 5-10 و 10-15 طول عمر برخی از قطعات آسانسور به پایان می‌رسد. سیم بکسل آسانسور یکی از قطعاتی است که در طول بازه زمانی 5-10سال نیاز به تعویض دارد. اگر سیم بکسل به موقع تعویض نشود، استحکام اولیه خود را از دست داده و موجب سقوط کابین آسانسور می‌شود و خسارات بیشتری را به آسانسور وارد می‌کند.

 

برند های مطرح سازنده سیم بکسل

مفتول‌های بکار رفته در تولید سیم بکسل بالاخص سیم بکسل‌های فولادی در مراحل تولید و فراوری با روش‌های حرارتی، سخت کاری می‌شوند. این روش‌ها محرمانه بوده و به تکنولوژی تولید کننده بستگی دارند و بر روی تنسایل مقاومت کششی سیم بکسل تاثیر مستقیم می‌گذارند. از این رو است که انتخاب سیم بکسل با برندهای معتبر و شناخته شده تضمینی از کیفیت، طول عمر و امنیت را برای کاربران به همراه دارد. این امر در مورد سیم بکسل‌های استنلس استیل دارای اهمیت محدودتری می باشد چرا که گرید های بگیر و نگیر استنلس استیل دارای ترکیبات مشخصی بوده و فاقد عملیات سخت کاری حرارتی هستند.

 

 • برند های سیم بکسل فولادی و استیل
 • سیم بکسل آسانسوری گوستاولف
 • سیم بکسل کیس وایر کره KISWIRE
 • سیم بکسل یوشامارتین USHA MARTIN

 

جنس سیم بکسل آسانسور از چیست

 • مفتول فولادی بدون روکش

این نوع سیم بکسل‌ها برای محیط‌های مرطوب مناسب نیستند پس زمانی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد که رطوبت محیط کم باشد زیرا این سیم بکسل‌ها فاقد روکش و مستعد زنگ زدگی هستند.

 • مفتول فولادی استیل

اگر برای محیطی گرم و مرطوب قصد تهیه سیم بکسل را دارید، این نوع از سیم بکسل مقاومت خوبی در مقابل گرما و زنگ زدگی دارد و قطعاً برای شما مناسب است.

 • مفتول فولادی گالوانیزه

همان‌طور که از اسم این نوع سیم بکسل پیداست، برای محیط‌هایی ساخته شده است که درصد رطوبت در آنجا بسیار بالاست و احتمال زنگ زدگی بسیار زیاد است.

 

کاربرد سیم بکسل نمره ۱۰ آسانسور در کجاست

سیم بکسل آسانسور نمره ۱۰ گوستالووف آلمان یکی از بهترین و معتبرترین سیم بکسل‌هایی می‌باشد که بیشترین کاربرد و موارد استفاده از آن‌ها برای نصب در آسانسورها می‌باشد. شما می‌توانید این سیم بکسل‌ها را با توجه به قطر استاندارد آن ها خریداری نموده و به خوبی از وجود ویژگی‌های منحصر به فرد آن‌ها استفاده کنید.

 

کاربرد سیم بکسل نمره ۸ آسانسور در کجاست

سیم بکسل آسانسور یک قطعه کاربردی در آسانسورها است که انواع متفاوتی دارد. یکی از پرفروش‌ترین و مقاوم‌ترین سیم بکسل‌ها، سیم بکسل نمره ۸ گوستاولف آلمان می‌باشد. اما هنگام خرید این قطعه مهم است بدانید که سیم بکسل گوستاولف نمره ۸ چه مشخصاتی دارد.

 

دلیل استفاده از مغزی کنفی در سیم بکسل چیست

معمولاً جنس مغزی سیم بکسل از فولاد، کنف یا دیگر الیاف طبیعی است. اگر مغزی سیم بکسل از جنس فولاد باشد، استحکام سیم بکسل بیشتر می‌شود و اگر جنس مغزی از کنف باشد، قدرت کششی آن بیشتر می‌شود.

 

علامت Z مندرج شده روی سیم بکسل نشانه چیست

علامت Z که روی سیم بکسل درج می‌شود، نشانه تابیدن کلاف‌ها از چپ به راست است و اصطلاحاً به آن راست بافت می‌گویند.

 

روش های تشخیص سیم بکسل اصل از تقلبی

 

سیم بکسل

 

ساده ترین راه تشخیص سیم بکسل آلمانی از سیم بکسل‌های غیر اصل این است که سیم بکسل‌های  آلمانی گوستاوولف عمدتاً دارای مارک لاین سبز رنگ بوده و مانند سیم بکسل‌های چینی دارای گریس زیاد نیستند.

مدتی است که خریداران سیم بکسل آسانسوری از اصطلاحاتی به نام طلایی و یا سیم بکسل نواردار استفاده می‌کنند که این خود نشان دهنده چینی بودن این نوع سیم‌هاست. زیرا سیم بکسل آلمانی اصل دارای نوار و یا گریس طلایی نمی‌باشد.

البته اینکه سیم بکسلی دارای مارک لاین سبز باشد حتماً دال بر آلمانی بودن آن نیست! چرا که به تازگی سیم بکسل‌هایی وارد بازار شده‌اند که دارای مارک لاین سبز بوده ولی ساخت کشور چین هستند.

بنابراین بهترین راه برای تشخیص آلمانی بودن سیم بکسل، خرید از بازرگانی های معتبر و همچنین گرفتن مشاوره از افراد کارشناس و در خواست سرتیفیکیت معتبر از فروشنده می باشد. گرچه حتی ارائه سزتیفیکیت اورجنال هم دلیل بر اصالت کالا و آلمانی بودن آن نمی‌باشد!

زیرا برخی افراد سودجو سرتیفیکیت اورجینال مربوط به یک قرقره اصلی را به همراه قرقره یک سیم بکسل تقلبی به شما ارائه می‌دهند. شرکت آسانسور آرمان مانگ، با داشتن تجربه بلند مدت در زمینه تولید و نصب انواع پله برقی و آسانسور،همواره در تلاش است تا با استفاده از تکنولوژی روز دنیا، بهترین خدمات را به مشتریان خود عرضه کند.

 

نکات مهم در انتخاب و خرید سیم بکسل

هنگام انتخاب یک سیم بکسل برای پروژه خود باید به چند نکته مهم توجه کنید که عبارت‌اند از:

 • بررسی شرایط محیط

شرایط محیطی محل استفاده از سیم بکسل را در نظر بگیرید. آیا در محیط، رطوبت زیاد است یا اینکه نور خورشید مستقیم به طناب بکسل می‌تابد؟ دمای محیط چقدر است؟ به‌عنوان‌مثال، اگر محیط مرطوب باشد و آب با بکسل تماس پیدا کند، انتخاب یک ماده مقاوم در برابر خوردگی، مانند فولاد ضدزنگ عاقلانه است.

 • قابلیت انعطاف‌پذیری

اگر در پروژه خود به خم‌شدن سیم‌های بکسل نیاز دارید؛ باید طناب فولادی را انتخاب کنید که انعطاف‌پذیری کافی داشته باشد. به‌طورکلی طناب‌های فولادی که رشته‌های بیشتری دارند نسبت به سیم‌هایی که رشته‌های کمتری دارند، انعطاف‌پذیری بیشتری از خود نشان می‌دهند.

 • مقاومت در برابر له‌شدن

اگر مقاومت در برابر خردشدن یا له‌شدن برای شما مهم است، باید سیم‌بکسلی را انتخاب کنید که هسته مرکزی آن استحکام و دوام بیشتری داشته باشد.

 • استحکام در مقابل شکست

قدرت شکستن یک سیم بکسل، در واقع نشان‌دهنده میزان وزن باری است که توانایی بلندکردن آن را دارد. هنگام بلندکردن اجسام توسط طناب‌های فولادی، مهندسان استفاده از بکسلی را پیشنهاد می‌کنند که دارای قدرت شکستن 5 به یک بار کل است. به‌عنوان‌مثال قدرت شکستن 500 کیلوگرمی برای بلندکردن بار 100 کیلوگرمی مناسب است.

نویسنده مقاله

تصویر پریسا پرویزی

پریسا پرویزی

پریسا پرویزی کارشناس فناوری اطلاعات، فعال در حوزه طراحی سایت و سئو و همچنین علاقمند به مباحث تکنولوژی و فناوری اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *