آسانسور خودروبر

آسانسور خودروبر از بزرگ‌ترین نوع آسانسورها بوده و از آن‌ها جهت حمل خودرو به طبقات مختلف استفاده می‌گردد.  اگر اغلب برای پیدا کردن یک مکان پارک در یک شهر شلوغ در تلاش هستید یا به دنبال راه کارآمدتری برای پارک ماشین خود در یک ساختمان مسکونی یا اداری هستید، شاید بد نباشد به آسانسورهای خودروبر بیشتر فکر کنید. آسانسور خودروبردارای مکانیزمی است که می‌تواند وسایل نقلیه را بین طبقات یا سطوح یک ساختمان در جهت عمودی حمل کند. در ادامه به برخی از حقایق ضروری برای آشنایی با آسانسورهای اتومبیل اشاره خواهیم کرد.

اسانسور خودرو بر

نکاتی در مورد آسانسور های خودروبر

بهتر است برای ساختمان هایی که دارای 3 طبقه هستند از سیستم هیدرولیک و برای ساختمان هایی که بیشتر از 3 طبقه دارند از سیستم کششی استفاده گردد.

ابعاد کابین مدل آسانسور ها معمولاً حدود 2.5 تا 3 متر در 4.5 تا 6 متر بوده و دارای ظرفیتی بین 2.5 تا 7 تن می‌باشند.

از این دسته آسانسور می توان در مکان هایی از جمله پارکینگ آپارتمان ها،تعمیرگاه ها،انبار های بزرگ به جای رمپ استفاده کرد.

برق مورد استفاده جهت راه اندازی این آسانسور برق سه فاز می باشد.

این مدل آسانسور می تواند با کابین و یا بدون کابین و به صورت یک پلت فرم اجرا گردد.

 

 

 

 • برای آسانسورهای خودروبر انتخاب بعضی کمیت ها (انتخاب فتوسل های پرده ای مناسب برای باز و بسته شدن درب اتوماتیک کابین، انتخاب پرده نوری مناسب داخل کابین برای تشخیص وضعیت مناسب اتوموبیل در داخل کابین، محل مناسب برای نصب شستی های فرمان داخل کابین، علائم راهنما و هشدار در داخل کابین و بیرون کابین، سیستم تراز مجددReleveling ، … ) مهم و تاثیرگذار است. با ما مشورت کنید.
 • برای طول حرکت کم (کمتر از حدود 6 متر) می توان از آسانسورهای هیدرولیک یا کششی استفاده کرد. برای طول حرکت متوسط و زیاد، بهتر است از آسانسورهای کششی استفاده شود.
 • هنگام طراحی ساختمان فضای لازم برای موتورخانه در بالای چاه آسانسور، ارتفاع لازم برای بالاسری Overhead ، و نیز فضای لازم برای چال Pit را در نظر بگیرید.
 • سیستم نجات اضطراری (توسط برق اضطراری، باتری، و به صورت مکانیکی و دستی) برای مواقع قطعی برق در نظر گرفته شود.
 • در صورت وجود فضای بیشتر برای عرض چاه، طراحی کابین به گونه ای باشد که عرض 2700 میلیمتر برای کابین تامین گردد تا در صورت نیاز در شرایط اضطراری، راننده امکان پیاده شدن از اتومبیل را داشته باشد.

مزایای نصب آسانسور خودرو

دلایل زیادی وجود دارد که چرا آسانسور خودرو انتخاب کنیم. به همین منظور در زیر به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم تا در هنگام سرمایه گذاری شبهاتی را که ممکن است به وجود بیاید برطرف کنید.

 • یک آسانسور بسیار ایمن است.
 • نصب سریع و آسان است، بنابراین برای استفاده از آن نیازی به انتظار طولانی نخواهید داشت.
 • فضای زیادی را اشغال نمی‌کند، زیرا نیازی به داشتن اتاق ماشین نیست، سکوهای هیدرولیکی هستند.
 • همچنین هنگام استفاده از آن صدای زیادی تولید نمی‌کند. بنابراین باعث ایجاد مزاحمت صدای زیادی برای افراد مجاور نخواهد شد.
 • بسیار کارآمد است،
 • در نهایت، از وزن زیادی پشتیبانی می‌کند.

انواع آسانسور خودرو

آسانسورهای خودرو در سال‌های اخیر به طور فزاینده ای محبوب شده‌اند، زیرا افراد بیشتری به دنبال راه‌های ایمن برای نگهداری وسایل نقلیه خود هستند. آسانسورهای خودروبر به دو دسته تقسیم می‌شوند: کشش و هیدرولیک.

در آسانسورهای کابین کششی از کابل‌ها و وزنه‌های تعادل برای بالا بردن و پایین آمدن استفاده می‌شود، در حالی‌که آسانسورهای کابین هیدرولیک از نیروی فشار سیال برای انجام همان عمل استفاده می‌کنند.

 •  آسانسورماشین بر هیدرولیک

آسانسورهای کابین هیدرولیک از نیروی فشار سیال برای بالا و پایین رفتن استفاده می‌کنند. در آن پیستونی موجود است که در داخل یک سیلندر قرار دارد و با پمپ شدن مایع به داخل سیلندر، پیستون به سمت بالا حرکت می‌کند و خودرو را بالا می‌برد. به طور مشابه، هنگامی‌که روغن از سیلندر آزاد می‌شود، پیستون به سمت پایین حرکت می‌کند و خودرو را پایین می‌آورد. آسانسورهای هیدرولیک معمولاً در ساختمان‌های کم ارتفاع استفاده می‌شوند.

 •  آسانسورماشین بر کششی

آسانسورهای کابین کششی از کابل‌ها و وزنه‌های تعادل برای بالا بردن و پایین آمدن استفاده می‌کنند. آسانسورهای کابین کششی که به عنوان آسانسورهای کابلی نیز شناخته می‌شوند، نوعی آسانسور هستند که معمولاً در ساختمان‌های بلند برای انتقال افراد و کالاها از طبقه‌ای به طبقه دیگر استفاده می‌شود. این تجهیزات با استفاده از سیستمی از کابل‌ها، قرقره‌ها و وزنه‌های تعادل برای حرکت کابین آسانسور به بالا و پایین کار می‌کنند و به دلیل عملکرد سریع و کارآمد خود معروف هستند و به یک اتاق ماشین اختصاصی در بالای چاه آسانسور نیاز دارند. به طور خلاصه، آسانسورهای کابین هیدرولیک برای ساختمان‌های کم ارتفاع مناسب‌تر هستند، در حالی‌که آسانسورهای کششی برای ساختمان‌های بلند مناسب‌تر هستند. انتخاب نوع آسانسور به عواملی مانند ارتفاع ساختمان، فضای موجود و بودجه بستگی دارد.

انواع جدیدی از آسانسورهای اتومبیل در مکان‌های مختلف مانند ساختمان‌های مسکونی و تجاری و همچنین در پارکینگ‌ها به کار گرفته می‌شوند.

الف. آسانسور اتومبیل‌بر مسکونی

آسانسور خودروبر ساختمان‌های مسکونی برای بلند کردن کابین از سطح زمین به سطح بالایی در یک ساختمان مسکونی طراحی شده است. این نوع آسانسور در اصل یک آسانسور عمودی است که می‌تواند یک ماشین را در خود جای دهد و به صاحبان خانه اجازه می‌دهد وسایل نقلیه خود را به شیوه‌ی بهینه پارک کنند. آسانسور خودروبر ساختمان‌های مسکونی در اندازه‌ها و پیکربندی‌های مختلف، از آسانسورهای تک کابین گرفته تا آسانسورهای چند کابینه که می توانند چندین وسیله نقلیه را به طور همزمان حمل کنند، تولید می‌شوند. بسته به طرح و موقعیت ملک، می‌توان آنها را در گاراژ، راهرو یا حتی خارج از ساختمان نصب کرد. نصب آسانسور خودرو می‌تواند مزایای متعددی داشته باشد؛ از جمله افزایش امنیت وسیله نقلیه، استفاده کارآمد از فضا و سهولت دسترسی برای افراد دارای مشکلات حرکتی.

ب- آسانسور پارکینگ

آسانسور پارکینگ وسیله‌ای مکانیکی است که برای انتقال خودروها بین سطوح مختلف در سازه پارکینگ استفاده می‌شود. این نوع آسانسورها اغلب در گاراژهای پارکینگ چند طبقه یا نمایشگاه‌های اتومبیل که در آن فضا محدود است و به حداکثر رساندن ظرفیت پارکینگ ضروری است استفاده می‌شود. آسانسور پارکینگ معمولاً از یک سکو یا قفس تشکیل شده است که می توان آن را با استفاده از یک موتور هیدرولیک یا الکتریکی بالا یا پایین آورد.

این پلت فرم به اندازه کافی بزرگ است که بتواند خودرو را در خود جای دهد و به ویژگی‌های ایمنی مانند ترمز، سنسور و دکمه‌های توقف اضطراری مجهز شده است تا ایمنی خودرو و سرنشینان را تضمین کند. آسانسورهای پارکینگ خودرو را می‌توان برای حمل خودروها به صورت عمودی یا زاویه دار طراحی کرد و می‌توان آنها را طوری پیکربندی کرد که انواع مختلفی از وسایل نقلیه از جمله سدان، SUV و کامیون را در خود جای دهد. این تجهیزات اغلب با استفاده ازسیستم کنترل از راه دور کار می‌کنند و می‌توانند برای انتقال خودروها به یک طبقه یا مکان خاص برنامه‌ریزی شوند.

ج. آسانسورماشین‌بر تجاری

آسانسورماشین‌بر تجاری برای حمل وسایل نقلیه بین سطوح مختلف یک ساختمان تجاری، مانند یک فروشگاه یا یک نمایشگاه طراحی شده است. معمولاً بزرگتر هستند و ظرفیت وزنی بالاتری نسبت به آسانسورهای اتومبیل بر مسکونی دارند.

هزینه نصب آسانسور خودرو چقدر است؟

هزینه آسانسور خودرو بسته به عوامل مختلفی مانند نوع، اندازه، ظرفیت وزن و گزینه‌های سفارشی سازی متفاوت است. علاوه بر این، توصیه می‌شود در نظر بگیرید که هزینه‌های نصب می‌تواند بر هزینه نهایی بالابر خودرو تأثیر بگذارد. بسته به موقعیت مکانی شما و فضای موجود، نصب ممکن است به کار ساخت و ساز اضافی و سفارشی سازی نیاز داشته باشد. برای به دست آوردن تخمین دقیق‌تری با توجه به نیاز و فضای خود، پیشنهاد می‌شود از شرکت آسانسور آرمان مانگ مشاوره و قیمت دریافت کنید.

ظرفیت آسانسورهای خودروبر چقدر است؟

ظرفیت وزن آسانسور خودرو بر به طراحی و مشخصات آن بستگی دارد و سرعت آن معمولا 0.25-0.5 متر بر ثانیه است. با این حال، ظرفیت وزنی نیز ممکن است توسط ساختار و فونداسیون ساختمان محدود شود.

ابعاد آسانسورماشین بر

ابعاد آسانسور خودروبر می‌تواند بسته به عوامل مختلفی از جمله اندازه و وزن کابین، تعداد طبقاتی که آسانسور باید بین آنها حرکت کند و فضای موجود در داخل ساختمان متفاوت باشد. هنگام طراحی استراتژی در مورد بالابر خودرو، مهم است که عوامل مهم زیر را در نظر بگیرید:

 • اندازه پلت فرم

اندازه سکوی آسانسور همان اندازه ناحیه‌ای است که کابین در حین حمل و نقل روی آن قرار دارد. اندازه پلت فرم باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا بزرگ‌ترین خودرو را در خود جای دهد و فضای اضافی برای مانور داشته باشد.

 • ارتفاع خالی

ارتفاع خالی در آسانسور، فاصله بین سکو و سقف چاه آسانسور است. این بعد برای اطمینان از اینکه خودروها می‌توانند ایمن و بدون آسیب بارگیری و تخلیه شوند مهم است.

 • عمق گودال

عمق چاله آسانسور کابین فاصله بین پایین چاه آسانسور و کف سطح پایین‌تر است. این بعد برای اطمینان از نصب ایمن آسانسور و فراهم کردن فضای کافی برای اجزای هیدرولیک آسانسور مهم است. عمق گودال بسته به طراحی آسانسور می‌تواند متفاوت باشد.

 • اندازه درب

اندازه درب کابین آسانسور، عرض و ارتفاع ورودی چاه آسانسور است. این بعد برای اطمینان از اینکه خودروها می توانند ایمن و بدون آسیب بارگیری و تخلیه شوند مهم است. اندازه درب باید حداقل به اندازه سکو عریض و بلند باشد و ممکن است برای وسایل نقلیه بزرگتر؛ بزرگتر باشد. علاوه بر این ابعاد کلیدی، فاکتورهای زیادی در هنگام طراحی و نصب آسانسورخودرو بر وجود دارد که شامل قوانین ساختمان، الزامات ایمنی و دسترسی برای نگهداری و تعمیرات می‌شود.

حالت‌های باز شدن درب آسانسوز خودروبر

سازه‌های درب چندگانه اغلب در کابین آسانسور استفاده می‌شود تا اندازه باز شدن درهای آسانسور به حداکثر برسد. این درب‌ها از صفحات متعددی تشکیل شده‌اند که با باز شدن درها به یکدیگر تا می‌شوند یا می‌لغزند. تعداد پانل‌ها بسته به اندازه و طراحی آسانسور می‌تواند متفاوت باشد، اما به طور معمول حداقل چهار پانل وجود دارد.

علاوه بر این، ساختار درب را می‌توان به گونه‌ای پیکربندی کرد که انواع حالت‌های باز کردن درب از جمله:

باز شدن در مرکز: در این حالت، درهای آسانسور در مرکز آسانسور باز می‌شوند و یک دهانه وسیع را ایجاد می‌کنند که برای بارگیری و تخلیه وسایل نقلیه بزرگ ایده آل است.

باز شدن به کنار: در این حالت، درهای آسانسور به یک سمت آسانسور باز می‌شود و امکان بارگیری و تخلیه وسایل نقلیه از کنار آسانسور را فراهم می‌کند.

باز شدن تقسیمی: در این حالت، درهای آسانسور از وسط تقسیم شده و به دو طرف آسانسور باز می‌شوند و یک دهانه وسیع را ایجاد می‌کنند که برای وسایل نقلیه بزرگ‌تر ایده‌آل است.

باز شدن تلسکوپی: در این حالت، درهای آسانسور می‌لغزند و روی هم قرار می‌گیرند و یک دهانه وسیع ایجاد می‌کنند که می‌تواند حتی وسایل نقلیه بزرگتر از حالت‌های دیگر را در خود جای دهد.

نصب و نگهداری آسانسور خودروبر

نصب و نگهداری آسانسور نیازمند مهارت و تخصص است. برای اطمینان از عملکرد ایمن آسانسور، استخدام یک نصاب حرفه ای و برنامه‌ریزی منظم برای تعمیر و نگهداری ضروری است.

ویژگی‌های ایمنی آسانسورهای اتومبیل‌بر

مانند هر تجهیزات دیگری، آسانسورهای اتومبیل بر در صورت عدم استفاده صحیح می‌توانند خطرات خاصی را به همراه داشته باشند. بنابراین آسانسورهای ماشین بر با ویژگی‌های ایمنی مختلف برای جلوگیری از حوادث و تضمین عملکرد ایمن طراحی شده‌اند. برخی از ویژگی‌های رایج ایمنی آسانسورهای اتومبیل عبارتند از:

 • سنسورهای ایمنی: آسانسورهای خودروبر مجهز به سنسورهایی هستند که هر گونه مانعی را در مسیر کابین تشخیص می‌دهند. اگر انسدادی تشخیص داده شود، آسانسور از حرکت می‌ایستد و از هرگونه برخورد یا تصادف بالقوه جلوگیری می‌کند.
 • حفاظت از اضافه بار: آسانسورهای اتومبیل با سیستم‌های حفاظت اضافه بار طراحی شده‌اند که در صورت تجاوز از حد وزن، از حرکت آسانسور جلوگیری می‌کند.
 • دکمه‌های توقف اضطراری: دکمه‌های توقف اضطراری در کابین آسانسور و در محل حرکت نصب می‌شوند. در مواقع اضطراری، هرکسی می‌تواند دکمه توقف آسانسور را فورا فشار دهد.
 • درب‌های به هم پیوسته: درب‌های آسانسور خودرو در هم قفل هستند، به این معنی که کابین نمی‌تواند حرکت کند مگر اینکه درها به طور ایمن بسته شوند. این کار مانع از به خطر افتادن و گیر افتادن هر کسی در چاه آسانسور می‌شود.
 • منبع تغذیه پشتیبان: آسانسورهای اتومبیل مجهز به سیستم‌های منبع تغذیه پشتیبان هستند تا اطمینان حاصل شود که آسانسور می‌تواند در هنگام قطع برق یا سایر موارد اضطراری کار کند.
 • ویژگی‌های ایمنی در برابر آتش: آسانسورهای اتومبیل با مواد مقاوم در برابر آتش، درهای دارای درجه حریق و سیستم‌های اطفاء حریق برای جلوگیری یا مهار هرگونه خطر آتش سوزی بالقوه طراحی شده‌اند.
 • تعمیر و نگهداری منظم: تعمیر و نگهداری منظم و بازرسی آسانسورخودرو بر برای اطمینان از اینکه تمام ویژگی‌های ایمنی به درستی کار می‌کنند و آسانسور در شرایط خوبی قرار دارد ضروری است.

نتیجه

با آسانسورهای ماشین‌بر شرکت آسانسور آرمان مانگ، فضای پارکینگ خود را بهبود بخشید و ارزش ملک خود را افزایش دهید. آسانسورهای شرکت آرمان مانگ؛ راه حل درجه یک برای به حداکثر رساندن فضا، افزایش امنیت و افزایش راحتی ارائه می‌دهند.