آسانسور مسافربر

آسانسور مسافربر
آسانسور مسافربر

آسانسور مسافربر چیست؟

آسانسورهای مسافربر، آسانسورهایی هستند که برای حمل و نقل مسافران در نظر گرفته شده‌اند. این آسانسورها از جمله در ساختمان‌های آپارتمانی، دفاتر و محیط‌های عمومی قابل استفاده هستند. آرمان مانگ آسانسورهای مسافربری هیدرولیک را برای نوسازی و نصب ارائه می‌دهد. آسانسور هیدرولیک در ساختمان‌های آپارتمانی تا 6-7 طبقه و مراکز خرید تا 5 طبقه و با ظرفیت 250000 سفر در سال قابل استفاده می‌باشد.

انواع آسانسور مسافربر

آسانسورهای مسافربری تنوع بسیاری از نظر ظرفیت، شکل، نوع درب و کابین و سیستم تعلیق و… دارند. آسانسورهای مسافربر اصلی‌ترین وسیله حمل و نقل در ساختمان‌های شلوغ و پرجمعیت می‌باشند، آسانسورهای مسافربر در وهله اول نیاز به اپراتور داشتند و اپراتورها مجبور بودند تا دائم در داخل آسانسور مستقر بمانند، اما با پیشرفت صنعت آسانسورهای مدرن دیگر نیازی به حضور اپراتور نبوده و مسافران به راحتی با کمک تابلو فرمان موجود در آسانسور میتوانستند مسیر خود را پیدا کنند.  آسانسورهای مسافربری نقش بسیار مهمی در ساختمان‌های بلند دارند.

ویژگی‌های آسانسور‌های مسافربر چیست؟

تعداد بی‌شماری آسانسور مسافربری در ساختمان‌های مرتفع وجود دارد که می‌تواند به سرعت به طبقه تعیین شده برسد، در زمان صرفه جویی کند و کارایی را افزایش دهد. آسانسورهای مسافربری باید کاربردی و ایمن باشند. بر این اساس، هر چه استفاده راحت‌تر،داشته باشند، بهتر است.

 • در نصب آسانسورهای مسافربری باید جنبه‌های زیادی را در نظر بگیرید از جمله: ارتفاع طبقه، جریان جمعیت و اندازه منطقه و… آسانسورهای مسافری به طور طبیعی انرژی زیادی را مصرف می‌کنند. هر چه آسانسور بزرگ‌تر باشد، سنگین‌تر خواهد بود و انرژی بیشتری برای مصرف نیاز دارد. اما این بدان معنا نیست که هر چه آسانسور مسافربری کوچک‌تر باشد بهتر است. انتظار برای رسیدن آسانسور، دلچسب نیست. اما گاهی اوقات به دلیل ضریب مساحت، کنترل اندازه آسانسور مسافربر غیرممکن است اما باید ترافیک افراد در آن ساختمان را نیز در نظر گرفت.
 • ایمنی بسیار مهم است. عملکرد ایمنی آسانسور مسافربری باید تضمین شود. باید زنگ هشدار و تلفن در آسانسور وجود داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که در صورت بروز یک موقعیت غیر منتظره، می‌توان با دنیای خارج تماس برقرار کرد. علاوه بر این، برخی از اقدامات ایمنی هنگامی که سرعت آسانسور بیش ازحد باشد نیز لازم است.
 • هنگامی که سرعت 115٪ باشد، محدود کننده سرعت به خودی خود راه‌اندازی می‌شود و منبع تغذیه را قطع می‌کند: همچنین یک بافر با عمل‌کرد قطع کردن برق وجود دارد. منبع تغذیه، اجازه نمی‌دهد آسانسور به پایین برود. هنگامی که آسانسور به پایین نزدیک می‌شود، بافر کار می‌کند، برق قطع می‌شود و آسانسور متوقف می‌شود.
 • بر اساس اطمینان از دو نکته فوق، طبیعتاً هر چه آسانسور مسافربر راحت‌تر باشد بهتر است. تهویه آسانسور، روشنایی داخلی، پنکه یا تهویه مطبوع همه را می‌توان در نظر گرفت.

به عنوان یک تولید کننده آسانسور مسافربری تنها با اطمینان از کاربردی بودن و ایمنی می‌توان در بازار جای خود را به دست آورد و بر این اساس ویژگی‌های خاص مورد علاقه مردم قرار گیرد.

آسانسور مسافربری
آسانسور مسافربری

مزایای آسانسور مسافربر چیست؟

آسانسورهای مسافربری بسیار در فضا صرفه جویی می‌کنند. آن‌ها عمدتا برای نصب در ساختمان‌های موجود طراحی شده‌اند. در ادامه به برخی از مزایای آسانسور مسافربری اشاره می‌کنیم.

 1. بالابرهای مسافربری برای استفاده کارکنان

آسانسورهای مسافری و آسانسورهای مسافربری برای محل کار و ادارات مناسب هستند. آن‌ها توسط افراد در محل کار استفاده می‌شوند. راهنمایی برای صاحبان آسانسور و سایر مسئولین بازرسی و کارمندان هستند.

 1. راندمان بالاتر و بدون سر و صدا

آسانسورهای مسافری بازده بالاتری دارند. این آسانسورها تقریباً بدون صدا هستند و از هرگونه لرزش جلوگیری می‌کنند. آسانسورهای مسافربری مانند بالابرهای هیدرولیک قادر به حمل بارهای سنگین هستند. از آن‌ها برای حمل حداقل بار 320 کیلوگرم (برابر با حدود چهار نفر) استفاده می‌شوند. آن‌ها می‌توانند حداکثر بار تا 5000 کیلوگرم را حمل کنند که باعث می‌شود آسانسور مسافربر قابل اطمینان‌تر و انعطاف پذیرتر باشد. در این آسانسور فرد به سرعت بین طبقات با سرعت 0.6 متر بر ثانیه جا به جا می‌شود.

 1. زیبایی خاص و منحصر به فرد

آسانسور در یک دفتر، محل کار یا ساختمان تجاری بسیار ضروری است. با نصب یک آسانسور مسافری مطمئن، می‌توانید ارزش بازار ساختمان خود را در صورتی که قصد فروش یا اجاره آن را دارید افزایش دهید.

 1. سهولت در استفاده

ناگفته نماند که مهندسی نوآورانه راخل این آسانسورها را بسیار زیبا می‌کند، استفاده از این آسانسورهای مسافربری در در ساختمان، جابجایی افراد در طبقات را بسیار آسان‌تر کرده است.

 1. کنترل ترافیک بهینه

آسانسورهای مسافربری برای جابجایی افراد در مراکز خرید و فروشگاه‌ها مناسب هستند. آن‌ها ظرفیت زیادی برای حمل بارهای سنگین دارند. این آسانسورها بسیار قدرتمند و قابل اعتماد هستند.
اسنسور مسافربر آرمان مانگ

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره آسانسور مسافر بر کلیک کنید

استانداردهای لازم در آسانسور مسافربری

آسانسورها در دو نوع مختلف استاندارد اولیه و ادواری نصب و راه اندازی می‌شوند که هر کدام را به اختصار توضیح خواهیم داد.

۱استاندارد اولیه

آسانسورها بعد از نصب باید توسط کارشناس بازبینی و طبق معیارهای مختلف ایمنی و عملکرد سالم بررسی شوند و کارشناس پس از اطمینان از سلامت عملکرد آسانسور گواهینامه استاندارد اولیه را صادر می‌کند، در نظر داشته باشید به ساختمان‌های بدون گواهینامه استاندارد اولیه آسانسور، پایان کار ساختمان تعلق نخواهد گرفت و افراد ساختمان نباید از آن آسانسور تا قبل از دریافت گواهینامه استاندارد اولیه استفاده کنند.

۲استاندارد ادواری

استاندارد ادواری یکبار درسال توسط کارشناس سازمان استاندارد به ساختمان داده می‌شود و شامل موارد از جمله انجام به موقع سرویس، تعمیرات دوره‌ای است که در صورت نبود مشکل در عملکرد اولیه اسانسور صادر می‌گردد.‌ لازم به ذکر است که دریافت گواهی استاندارد ادواری اجباری نیست اما از نظر فنی بهتر است این استاندارد را دریافت نمائید. تا در صورت بروز مشکل، مدیر ساختمان دچار گرفتاری نشود.

آسانسور مسافر بر

تجهیزات خاص استفاده شده درآسانسور مسافربری

تجهیزات آسانسورها و قطعات آن بسته به نوع آسانسور تعیین می‌شود که در قبل‌تر در توضیحات آسانسور بیان کردیم، اما در آسانسور مسافربری این تجهیزات صرفا جهت زیبایی و تغییر شکل داخل کابین استفاده می‌شود:

 • آیینه‌‌های قدی برای زیبایی کابین و ایجاد امنیت برای افرادی که ترس از فضای بسته دارند.
 • فن و هواکش برای تهویه مناسب هوای درون آسانسور
 • دستگیره برای نگه‌داشتن تعادل
 • نصب دوربین درون کابین آسانسور برای امنیت بیشتر افراد
 • استفاده از ورقه‌های استیل، نیمه استیل و یا MDF برای دیواره‌های کابین
 • پخش موزیک در کابین آسانسور

این موارد برای زیباتر و کاربر پسندتر شدن آسانسور استفاده می‌شود.

عوامل تاثیر گذار در حرکت نرم و بی‌صدا آسانسورها

عوامل تاثیر گذار در حرکت نرم و بی صدا آسانسورها عبارتند از:

 • نوع تابلو فرمان (vvvf-ac2)

تابلو فرمان آسانسور‌ها به صورت دو سرعته (ac2) و تک سرعته (3vf ) تقسیم می‌شوند. در آسانسورهای دو سرعته حرکت و ایستادن کابین به صورت ناگهانی اتفاق می‌افتد همان‌طور که از نام این آسانسورها پیداست موتور آسانسور در دو مرحله به حرکت در می‌آید یا از حرکت می‌ایستد، در قسمت اول با فشار برق سرعت آسانسور به صورت خطی کاهش یافته و در مرحله دوم با اضافه شدن تمام توان موتور ترمز اتفاق می‌افتد و آسانسور  دچار توقف ناگهانی می‌شود.

اما در آسانسورهای (vvvf)تابلو فرمان آسانسور با داشتن قطعه‌ای به‌ نام درایو می‌تواند حرکت و ایستادن آسانسور  را بسیار نرم‌تر و نامحسوس‌تر کند. این نوع آسانسورها تک سرعتی هستند درایو برق را به آرامی و به صورت سینوسی به موتور وارد و موتور به نرمی و بدون شوک شروع به حرکت می‌کند و به سرعت می‌رسد و در هنگام ایستادن نیز با کم کردن برق موتور به صورت سینوسی باعث ایستادن آرام و بدون شوک آسانسور میشود.

 • ریل‌های آسانسور

ریل‌ها قطعات فولادی به شکل Tهستند که کابین بین آن‌ها حرکت می‌کند و باعث منحرف نشدن کابین از خط حرکتی خود می‌شود، دقت در نصب کابین در میان ریل‌ها باعث حرکت نرم و بی صدای آسانسور می‌شود.

 • کفشک‌ها

قطعاتی چدنی هستند که کابین را به ریل متصل می‌کنند و در دونوع غلتکی و لغزشی در بازار موجود هستند. کفشک‌های لغزشی دارای لنت‌هایی هستند که با افتادن دور ریل‌ها کابین را هدایت می‌کنند، لنت آن‌ها بعد از مدتی تمام شده و نیاز به تعویض دارند و علاوه بر آن روغن‌کاری دوره‌ای ریل‌ها در استفاده از آن‌ها ضروری است.

اما در کفشک‌های غلتکی سه چرخ متحرک و بلبرینگ وجود دارد که از سه جهت به ریل چسبیده و با اتصال به کابین آن را به راحتی و نرمی هدایت می‌کند، آن‌ها نیازی به تعویض لنت و روغن‌کاری مداوم ریل‌ها ندارند و با سرخوردن بدون سر و صدا کابین آسانسور را حرکت می‌دهند.

آسانسور آرمان مانگ

خرید اسانسور مسافر بر از آرمان مانگ

شرکت آرمان مانگ با بیش از 100 پروژه موفق و تولید آسانسورهای بی‌صدا و بدون لرزش توانسته است تا در بین مشتریان خود  جایگاه ویژه‌ای کسب کند. با خرید از آرمان مانگ امنیت و عملکرد آسانسور خود را تضمین کرده و همواره کارشناسان ما خدمات را مطابق با استاندارد‌های اویله و دوره‌ای ارائه می‌دهند. جهت دیدن نمونه کارها و پروژه‌های ما و همچنین کسب مشاوره و راهنمایی می‌توانید از شماره تماس های داخل سایت استفاده نمایید. همکاران ما همواره آماده پاسخگویی و مشاوره به شما عزیزان می‌باشند.