استپ پله برقی چیست

استپ پله برقی چیست

در این مقاله میخوانید

اشتراک‌گذاری مقاله:

استپ پله برقی چیست

پله برقی یکی از وسایل حمل و نقل عمودی افراد بین طبقات مختلف یک ساختمان است که در مکان‌های تجاری و اداری بیشتر به کار می‌رود. این وسیله از ترکیب قطعات متعددی تشکیل شده است، از جمله استپ‌ها که افراد بر روی آن‌ها ایستاده و به سمت بالا یا پایین حرکت می‌کنند. در این مقاله، عملکرد، جنس، انواع و ساختار استپ‌های پله برقی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این قطعه، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

درباره استپ پله برقی چه می‌دانید

پله برقی به عنوان یکی از ابزارهای حمل و نقل عمودی در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله با استفاده از قطعات و تجهیزات متنوعی ساخته می‌شود که هرکدام دارای عملکرد و ساختار خاص خود هستند. پلکان پله برقی نیز بخشی از این وسیله است که مسئولیت حمل و جابجایی افراد را بر عهده دارد. این پلکان با استفاده از زنجیره‌های متصل به آن‌ها حرکت می‌کند و امکان حرکت به سمت بالا و پایین را برای مسافران فراهم می‌کند.

جنس استپ پله برقی

استپ پله برقی

در گذشته، پلکان‌های پله برقی اغلب از چوب ساخته می‌شدند، اما این نوع پلکان‌ها به راحتی تحت تأثیر رطوبت، نفوذ حشرات و حتی آتش‌سوزی قرار می‌گرفتند و به راحتی خراب می‌شدند. امروزه، استپ‌های پله برقی معمولاً از جنس‌های متنوعی از جمله آلومینیوم، استنلس استیل، پلاستیک و غیره ساخته می‌شوند. جنس استفاده شده در استپ‌های پله برقی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا به عواملی مانند مقاومت در برابر رطوبت، ضد زنگ بودن، وزن سبک، و مقاومت در برابر آتش تأثیر می‌گذارد.

  • مقاومت بالا

باید توجه داشت که استپ‌های پله برقی باید از مقاومت بالایی در برابر فشار، کشش، خمش، سایش، ضربه و حرارت برخوردار باشند. مقاومت بالای این استپ‌ها در برابر این عوامل، باعث افزایش طول عمر پله برقی و کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری می‌شود.

  • وزن کم

یکی از ویژگی‌های اساسی که باید در استپ‌های پله برقی در نظر گرفته شود، وزن سبک آن‌ها است. استفاده از استپ‌های پله برقی با وزن کم می‌تواند منجر به کاهش مصرف انرژی و هزینه‌های تعمیر و نگهداری بیشتری شود. همچنین، این نوع پله‌ها دارای کارایی بسیار بالاتری نیز هستند.

  • سختی

ویژگی اساسی استپ پله برقی که باید مد نظر قرار گیرد، سختی مناسب آن است. این خصوصیت باعث می‌شود که استپ پله برقی در برابر تغییر شکل و خرابی مقاومت کافی داشته باشد.

  • ظاهر زیبا

جلوه زیبایی استپ پله برقی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. این استپ‌ها باید از نظر ظاهری با محیط و طراحی ساختمان هماهنگی داشته و به زیبایی کلی اتاق یا فضای محیط اضافه کنند.

  • قابلیت تعمیر

همه قسمت‌های پله برقی، از جمله پلکان آن، باید دارای قابلیت تعمیر باشند. این امکان مشکلات استپ را معمولاً با یک تعمیر جزئی قابل حل کرده و نیازی به تعویض یا تعمیرات گسترده آن نیست.

  • مقاومت استپ پله برقی

یکی از معیارهای اساسی در انتخاب و طراحی پله برقی، مقاومت استپ آن است. مقاومت استپ به میزان مقاومت و استقامت پله در برابر نیروهای خارجی، سایش، خوردگی و تغییر شکل اشاره دارد. عوامل مختلفی بر مقاومت استپ پله برقی تأثیر می‌گذارند از جمله جنس، ضخامت، شکل و ابعاد پله.

برای اندازه‌گیری مقاومت استپ پله برقی، روش‌های مختلفی وجود دارد، اما روش رایج‌تر آزمایش نیروی انحراف است. حداکثر زاویه انحراف بستگی به نوع پله برقی دارد؛ اما در کل نباید کمتر از 3000 نیوتن باشد. همچنین، عدم تغییر شکل استپ نیز باید به صورت دوره‌ای بررسی شود.

موضوع دیگری که درباره نیروی انحراف استپ پله برقی حائز اهمیت است، مقدار این نیرو، جهت وارد شدن آن و مشخصات سطحی است که باید نیرو به آن وارد شود. این نیرو باید حداکثر 1500 نیوتن باشد و بر پیشانی استپ به صورت عمودی وارد شود. سطحی که نیروی انحراف استپ بر آن وارد می‌شود، باید به صورت مربعی بوده و دارای مساحت 25 سانتیمتر مربع باشد. همچنین، حداقل ضخامت این سطح باید 25 میلیمتر باشد.

بر اساس استاندارد، مقاومت داینامیکی استپ پله برقی باید حتماً آزمایش شود. در این آزمون، مقاومت داینامیکی استپ در حداکثر شیب آن آزمایش می‌شود. برای این آزمون، بارهای مختلفی با وزن‌های متغیر بین 500 تا 3000 نیوتن بر روی استپ قرار می‌گیرند و فرکانس وارد شده بر روی استپ نیز باید بین 5 تا 20 هرتز متغیر باشد.

نتیجه گیری

بخش اولین و حیاتی از پله برقی که مسافران از آن استفاده می‌کنند، استپ‌ها هستند. بنابراین، ضروری است که این استپ‌ها از مقاومت کافی برخوردار باشند و بر اساس استانداردهای صنعتی طراحی و ساخته شوند. امیدواریم که این مقاله از شرکت آسانسور آرمان مانگ به شما کمک کند تا به خوبی با استانداردها و ویژگی‌های پلکان پله برقی آشنا شوید.

 

 

 

نویسنده مقاله

تصویر پریسا پرویزی

پریسا پرویزی

پریسا پرویزی کارشناس فناوری اطلاعات، فعال در حوزه طراحی سایت و سئو و همچنین علاقمند به مباحث تکنولوژی و فناوری اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *